CNN Prima News inteligence

inteligence

Výpis příspěvků ke štítku „inteligence“

Po krkavcovitých a papoušcích se našel další ptačí génius: Čimango falklandský

Když je řeč o nejinteligentnějších zástupcích ptačí říše, pozornost se dlouhodobě upírá především na papoušky a vrány. Výsledky nedávného experimentu však naznačují, že některé další druhy jsou v tomto směru podceňovány. Jako slibní kandidáti se ukázali čimangové falklandští, ptáci z čeledi sokolovití žijící na Falklandských ostrovech, píše deník The New York Times.

Orloj s pracující inteligencí či kaplička ukrytá v sousoší. Olomouc kdysi uchvátila i Mozarta

Prázdniny jsou definitivně za námi a zbyly z nich jen vzpomínky. Přinášíme vám nicméně tip na výlet, který můžete zrealizovat, kdykoli vás napadne. S kamerou pořadu Prima Česko jsme vyrazili do Olomouce. Prohlédli si tamní orloj, který je oslavou pracující inteligence, i Sloup Nejsvětější Trojice –⁠ největší barokní sousoší ve střední Evropě ukrývající kapličku. Naše kroky mířily také na Svatováclavské návrší a nakonec do zoo. Mimochodem, věděli jste, že Olomouc svého času bývala po Praze druhým nejdůležitějším sídlem u nás?

Proč jsou IQ testy špatně? Vědci popsali rozdíl mezi mozky inteligentních a „hloupějších“ lidí

Lidé, kteří v testech inteligence dosahují nejlepších výsledků, odpovídají na jednoduché otázky rychleji než jejich méně chytří konkurenti. Ale když se problémy stanou náročnějšími, situace se obrátí – alespoň u určitého typu otázek. Když musí chytří lidé čelit takovým těžkým výzvám, dávají si oproti „hloupějším“ více na čas. A funguje to – s mnohem větší pravděpodobností totiž odpoví správně. Výsledky nejnovějšího výzkumu nabourávají některé předpoklady o inteligenci a mohou se stát příčinou změn v IQ testech.

Pohřbívali mrtvé a ryli symboly na stěny. Vědci odhalují tajemství nového druhu člověka

Příslušníci tajemného archaického druhu Homo naledi, který žil před 335 tisíci až 236 tisíci lety, pravděpodobně pohřbívali mrtvé a ryli symboly na stěny jeskyní, informuje americký web CNN s odkazem na výsledky výzkumu týmu paleantropologa Lee Bergera. Nejnovější poznatky o příslušnících druhu Homo naledi, jejichž mozek byl o třetinu menší než lidský, mohou zásadně ovlivnit poznání lidské evoluce. Dříve bylo takovéto chování spojováno až s Homo sapiens a neandrtálci.

Více než UFO se bojme toho, co si tu pěstujeme. Jsme strašní tvorové, říká spisovatel Kotleta

Více než mimozemské hrozby bychom se měli bát toho, co si pěstujeme sami. Jako lidé jsme strašní tvorové – co jsme schopni páchat na mnoha místech světa i doma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl spisovatel Leoš Kyša, známější pod svým pseudonymem František Kotleta. Přiblížil, jak se mění pohled na UFO ve sci-fi literatuře i to, jak by svět ovlivnila umělá inteligence s lidským chováním.

Bachyně osvobodila divočáky z pasti. Je to důkaz inteligence a empatie prasat, říká expert

Prasata budou lidstvo nadále překvapovat. Takového názoru je Miroslav Rozkot z kosteleckého pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby Praha. „Prasata domácí i divoká jsou velmi inteligentní živočichové. Možná chytřejší než psi,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Podle něj je nedávný případ divoké bachyně, která z pasti osvobodila další divočáky, důkazem vysoké inteligence, empatie a sociálního cítění těchto zvířat.

Další vážné následky covidu. Způsobuje pokles inteligence, tvrdí experti

U lidí, kteří prodělali nemoc COVID-19, je pravděpodobnější zhoršení výsledků inteligenčních testů a nejhorší dopady na rozumové schopnosti má těžký průběh nemoci. Podle zpravodajské televize Sky News to zjistili britští vědci ve studii, při níž od ledna do prosince minulého roku zjišťovali inteligenci u 81 337 lidí, z nichž téměř 13 tisíc bylo infikováno koronavirem. Snížení IQ o sedm bodů zaznamenali vědci u lidí, kteří byli s covidem hospitalizováni nebo dokonce skončili na umělé plicní ventilaci.