reklama

První průzkum po volbách: Starostové výrazně před Piráty, lidovci mimo Sněmovnu

O první místo ve volbách do Sněmovny by se v listopadu dělila koalice Spolu s hnutím ANO. Obě uskupení by získala 28 procent hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ pro ČT. Jedinou sněmovní stranou, která by neuspěla, by podle průzkumu byli lidovci. Piráti pak výrazně ztrácejí na svého koaličního partnera STAN.

reklama

Listopadový průzkum ukázal na prvních místech preference podobné výsledkům říjnových sněmovních voleb. O vítězství by se dělila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s hnutím ANO s 28 procenty. Třetí by byla koalice Pirátů a STAN, kterou by volilo 17 procent Čechů.

Do dolní komory by se podle Kantaru dostalo ještě SPD s 9,5 procenta hlasů. Zbylé strany by se stejně jako v říjnových volbách do Sněmovny přes pětiprocentní hranici podle průzkumu nedostaly. Nejblíž by podle modelu byla ČSSD se čtyřmi procenty. Volební preference se od voleb změnily jen minimálně.

KDU-ČSL mezi neúspěšnými

Pokud by se ale strany nespojily do koalic, zvítězilo by v listopadu hnutí ANO s 27 procenty. Druhá by skončila ODS s 15,5 procenta a třetí STAN s 13 procenty. Do Sněmovny by se v tomto případě ještě dostala SPD (9,5 procenta), Piráti (8 procent) a TOP 09 (7 procent). Ostatní strany by už skončily pod pěti procenty, a to ČSSD se čtyřmi procenty, komunisté i KDU-ČSL s 3,5 procenta hlasů a Přísaha i Trikolora s 2,5 procenta.

Analytik agentury Kantar Pavel Ranocha upozornil, že se změnilo chování voličů obou koalic, tedy Spolu a Pirátů a STAN. „Voliči koalice Spolu jsou té koalici věrní. To má za následek, že ty preference odpovídají součtu preferencí těch tří stran. U koalice Pirátů a STAN je situace velmi odlišná. Až třetina voličů starostů by tuto kolaci už nepodpořila. Zatímco ztráty před říjnovými volbami byly způsobeny odchodem voličů Pirátů ke koalici Spolu, nyní by ty ztráty šly zejména za voliči Starostů,“ uvedl.

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. listopadu a zúčastnilo se ho zhruba 1 200 lidí. Do volebního modelu pro jednotlivé strany vstoupilo 950 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Adéla Elbel: Dcera má covidový syndrom. Očkujte své děti, tohle už nechci nikdy zažít

Dceru populární stand-up komičky, herečky a překladatelky Adély Elbel postihl multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS), který zpravidla souvisí s nákazou koronavirem. Nemoc se projevila horečkami, křečemi v břiše a velkou únavou, uvedla Elbel na sociálních sítích. Ve svém příspěvku apelovala na rodiče, aby si dávali pozor a nechali své děti očkovat proti covidu. „Tohle se svým dítětem fakt nechci už nikdy zažít,“ podotkla na Facebooku.

reklama