Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu předsedou vlády. Chválil úspěšné a varoval před žvanily

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval v neděli v 11 hodin na zámku v Lánech šéfa ODS Petra Fialu předsedou vlády. Ceremoniál se konal za přísných hygienických opatření. Zemanovi totiž ve čtvrtek vyšel pozitivní test na koronavirus. „Dovolte mi, abych vám ze srdce blahopřál k vašemu jmenování,“ řekl Zeman.

„Miloš Zeman jmenoval profesora Petra Fialu předsedou vlády,“ oznámil hradní kancléř Vratislav Mynář v neděli krátce po 11. hodině na zámku v Lánech. Poté přečetl slib, jehož složení Petr Fiala stvrdil slovem „slibuji“ následně i svým podpisem. Miloš Zeman byl od Petra Fialy oddělen plexisklovým boxem.

„Dovolte mi, abych vám ze srdce blahopřál k vašemu jmenování premiérem. Sám jsem tuto funkci vykonával kdysi dávno po čtyři roky. Řídil jsem se dvěma zásadami: vážit si lidí, kteří něco dokázali, a nevážit si žvanilů, za nimiž není vidět práce, zato radí druhým, jak mají pracovat,“ řekl poté Miloš Zeman. Prezident zároveň uvedl, že už v pondělí se setká s prvními kandidáty na ministry. Pohovory by měly probíhat až do 13. prosince.

Petr Fiala za své jmenování prezidentu Zemanovi následně poděkoval. „Děkuji vám také, že jsem vám mohl předat seznam kandidátů a kandidátek na členy vlády. Jsem přesvědčen, že brzy budeme mít stabilní vládu. Slibuji, že to bude vláda změny pro budoucnost, že provede zemi aktuální situací a která rovněž provede změny, které jsou nutné pro budoucnost našich dětí,“ řekl Petr Fiala.

Babiš gratuluje: Vláda bude v polovině prosince, myslí si

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) vzápětí Fialovi gratuloval. Babiš ČTK napsal, že věří, že v týdnu po 13. prosinci bude jmenována nová vláda. „Gratuluji panu profesoru Petru Fialovi ke jmenování premiérem. Jsem velmi rád, že se dnes uskutečnilo. Dobrá zpráva je i to, že pan prezident do 13. prosince ukončí rozhovory s ministry, takže věřím, že ve stejném týdnu bude jmenována nová vláda,“ napsal Babiš.

Jmenovací akt proběhl za Hradem avizovaných „nejpřísnějších hygienických opatření, která dosud Kancelář prezidenta republiky řešila“. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident se všemi opatřeními vyslovil souhlas a ochotu je podstoupit.

Zpočátku přitom nebylo jasné, zda a jak jmenování Petra Fialy premiérem proběhne. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová se totiž nechala slyšet, že Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se setkat nesmí. Odvolávala se na doporučení Evropské agentury pro infekční onemocnění a Světové zdravotnické organizace. Podle nich by totiž osoba pozitivně testovaná na koronavirus měla být v izolaci minimálně 14 dní. „Výjimky prostě žádné nejsou,“ řekla Svrčinová v pátek Českému rozhlasu.

Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Mohu zopakovat, že všeobecná pravidla platí pro každého. Pokud má jedinec pozitivní PCR test, musí nastoupit do 14denní karantény. Nesmí se tak setkávat s dalšími lidmi – s výjimkou rodinných příslušníků a lékařů,“ uvedl Vojtěch.

Předseda vlády bez pravomocí

Jmenováním Fialy do funkce tak začalo relativně krátké období, kdy Česká republika má dva premiéry. Andrej Babiš (ANO) bude se svým kabinetem v demisi vládnout až do jmenování vlády nové. Petr Fiala tak fakticky nebude mít žádné pravomoci. „Petr Fiala bude mít zatím jen jeden úkol: Sestavit vládu, představit ji prezidentovi a obhájit si před ním své kandidáty na ministry. Zatím nadále povládne pouze jeden premiér, a to ten v demisi, Andrej Babiš,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

Podle něho totiž česká Ústava vnímá vládu jako kolektivní orgán. „Tedy premiér bez ministrů nemůže vládnout a rozhodovat. Ač má budoucí premiér většinu v Poslanecké sněmovně. Dokud nemá jmenované ministry, nemá moc a právo vládnout,“ dodal Jan Kubáček.

Premiérský plat i auto pro Fialu

Ústava ani Petru Fialovi nestanovuje lhůtu, do níž musí členy své vlády vybrat a navrhnout jejich jmenování prezidentu republiky Miloši Zemanovi. „Dvojpremiérství“ tak v České republice může trvat libovolně dlouho. Z Fialova pohledu by ovšem nějaká zdržovací taktika vůbec nedávala smysl. Už jen proto, že sám několikrát avizoval svou připravenost k převzetí vládní odpovědnosti.

Přestože Petr Fiala nebude mít žádné skutečné pravomoci, na určité benefity se těšit může. Od chvíle jmenování mu náleží premiérský plat, služební vůz s majáčkem, ochranka nebo kancelář ve vládní vile. Předseda ODS by také mohl začít reprezentovat Českou republiku navenek při případných setkáních hlav států.

Něco podobného nabídl někdejší předseda vlády z ODS Petr Nečas svému nástupci Jiřímu Rusnokovi v červnu 2013. Tehdy mohl Rusnok už jako český premiér odcestovat na summit Evropské unie. „On mi sdělil, že se chce věnovat primárně sestavení nové vlády, takže na toto jednání budu muset odjet já,“ řekl tehdy novinářům Petr Nečas.

Tagy: