Hádka v Partii: Věrně sloužíte trestně stíhanému premiérovi, vmetl Rakušan Havlíčkovi

Vít Rakušan

PARTIE Terezie Tománkové 28.11.2021

Věslav Michalik ze zdrojů solárních byznysů financoval STAN v situaci, kdy solární byznys funguje na principu státních dotací. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to uvedl dosluhující vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Váš problém je Andrej Babiš už několik let,“ opáčil Havlíčkovi Vít Rakušan, předseda hnutí STAN.

Dosluhující vicepremiér Karel Havlíček a Vít Rakušan, který by měl v nové vládě Petra Fialy zastávat funkci ministra vnitra, se do sebe ostře pustili v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Příčinou jejich hádky byl Věslav Michalik, kterého hnutí STAN nominovalo na post ministra průmyslu a obchodu. Michalik ale svou kandidaturu vzdal poté, co vyšlo najevo jeho, že v minulosti vlastnil firmu na Kypru.

„S Věslavem Michalíkem jsem hovořil poté, co udělal definitivní rozhodnutí. Nešťastná byla komunikace, ne fakta samotná. Začalo to jeho vyjádřeními, která dal médiím a z naší strany to mělo být jednoznačnější,“ začal Rakušan diskusi k tomuto tématu.

Podle něho je to ponaučení, jak takové situace komunikovat. „Jeho (Michalikova) odbornost je nepopiratelná. Hlásíme ale změnu, máme tu Andreje Babiše ve střetu zájmů,“ dodal Rakušan a rýpl si kvůli Babišovi do Havlíčka, kterému „střet zájmů u premiéra nevadí“.

Babišovy kauzy vznikly před jeho vstupem do politiky

„U pana Babiše se to, co se dnes skloňuje, odehrálo před vstupem do politiky. Pan Michalik je 20 let starostou a také asi dva roky zastupitelem Středočeského kraje. Je zvláštní, že na účtu kyperské firmy jeho manželky se objeví stovky miliard korun, za které se financuje solární byznys,“ odmítl Havlíček Rakušanův příměr.

To si ale předseda hnutí STAN nenechal líbit a do Havlíčka se opřel. „Všimli jsme si, že Karel Havlíček neodpověděl, zda mu to vadí u vlastního premiéra, zda mu vadí Faltýnkův deníček. Teď pokrytecky slouží věrně a oddaně trestně stíhanému premiérovi. Váš problém je, že Andrej Babiš byl už několik let trestně stíhaný. Necítíte ten rozdíl politické kultury?“ vmetl Rakušan Havlíčkovi.

Podle Rakušana rovněž není důvod, aby Michalik musel odejít z vedení Středočeského kraje. „Podnikání na Kypru bylo jeho ženy. Ale ano, budí to špatný dojem a v tu chvíli se pro lepší (politickou) kulturu své kandidatury vzdal. Andrej Babiš nikdy neodstoupil,“ přisadil si Rakušan.

Havlíček však vidí mezi Michalikem a Babišem i další rozdíl. „Zatímco Andrej Babiš podnikal v oblasti, kde se peníze vydělávaly, tady přistály peníze na účtu jeho (Michalikovy) manželky. Proč si je nechává posílat na Kypr?“ zeptal se řečnicky Havlíček.

Michalik: Nechtěl jsem zatěžovat novou vládu

Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik před několika dny oznámil, že se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Spolu a Pirátů se STAN. Zmínil, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem a že našel i řešení potenciálního střetu zájmů. Nechtěl ale zatěžovat nový kabinet tím, že by se řešilo jeho podnikání a situace by byla v médiích přirovnávána k dění kolem premiéra v demisi Andreje Babiše.

Michalik uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002. Její činnost ukončila v roce 2017. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ řekl politik. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren. Přesto se kandidatury vzdal. „Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím,“ vysvětlil. Kdo Michalika nahradí, zatím není jasné.

Tagy: