Češi vzali obchody i trhy útokem, pravidla je netrápí. Nákupní šílenství bude pokračovat

Od chvíle, kdy vláda oznámila, že rozvolní protikoronavirá opatření, bylo jasné, že obchody či restaurace zažijí obrovský nápor. Ještě větší přišel o víkendu. Po salonech krásy a kadeřnictvích se tak fronty tvořily i v nákupních centrech či na náměstích. Právě vánoční trhy, které se letos nesou v komornějším duchu, v sobotu přilákaly stovky až tisíce návštěvníků. Neřízené shromažďování ale může vést k opětovnému zpřísnění vládních nařízení.

Na příval zákazníků se obchody, které jsou součástí nákupních center, připravily. Některé na svých stránkách dokonce uváděly, do jaké míry je kapacita naplněna, aby zákazníci nejezdili zbytečně. Případně aby si mohli čas příjezdu naplánovat. Nákupní košíky a vozíky pracovníci pečlivě dezinfikují a naplnění obchodů hlídají i fyzicky.

Už od rána však byla mnohá parkoviště u obchodních center a outletů naplněná k prasknutí. Před některými obchody se tak tvořily fronty. A situace se podle odhadů obchodníků bude každým dnem zhoršovat. Čím více se budou blížit Vánoce, tím větší nákupní šílenství bude v centrech panovat.

Právě na nával zákazníků, kteří se rozhodli o víkendu vánoční dárky fyzicky nakoupit v obchodech, si ve velké míře stěžují lidé na sociálních sítích. Mnozí nechápou, proč nemohou dárky objednat on-line, případně proč nedodržují nutné rozestupy.

Z počtu nakupujících mají naopak radost obchodníci. Po několikatýdenní pauze mohou v předvánočním čase konečně začít prodávat a vrátit se alespoň částečně do běžných pracovních kolejí. „Lidé pořád chodí, vracejí se k nám hlavně stálí zákazníci. Jsou velmi rádi, že pro ně budeme mít otevřeno alespoň v následujících třech týdnech,“ komentovala Lenka, prodavačka vánočních ozdob.

Podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Václava Koukolíčka se od čtvrtka zvedla návštěvnost v rámci obchodního centra o sto procent. „Zájem zákazníků zde je. Někde se mohly i krátkodobě tvořit fronty u obchodů, které jsou hodně exponované,“ uvedl.

Návštěvnost na vánočních trzích je obrovská

A pozadu nezůstávají ani vánoční trhy. I přesto, že jsou velmi omezené a návštěvníci si je neužijí v klasickém stylu, stovky lidí se je o víkendu rozhodly navštívit. Například na Staroměstském náměstí v Praze se podle návštěvníků v sobotu večer tvořily až třicetimetrové fronty. „Staromák teď. Jeden stánek s trdelníkem, jeden s langošem. Fronty jsou zhruba 20–30 metrů dlouhé,“ popsal jeden z uživatelů Twitteru situaci v sobotu podvečer.

Velmi podobné to bylo i v dolní části Václavského náměstí. Lidé využívají volné víkendové dny a vyrážejí do metropole také na procházku. Mnozí se pak rozhodli posedět ve znovuotevřených restauracích. Dá se tak očekávat, že podobný scénář se bude odehrávat i o druhé adventní neděli.

Velký nápor zažily i vánoční trhy v Brně. Letos byly omezeny na čtvrtinu své běžné kapacity, návštěvníci tak mohou nakoupit v 70 stáncích, ani jeden však nenabízí občerstvení. Vedení města již předem avizovalo, že letošní trhy budou ve znamení řemeslných stánků.

Občerstvení však mohou nabízet blízká restaurační zařízení. Právě toho využilo v sobotu nespočet lidí a během dne se brněnskými ulicemi k náměstí procházely učiněné davy. Ještě v pátek večer však tajemník městské části Brno-střed Petr Štika v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS uvedl, že se návalu nebojí. Fotografie na sociálních sítích však nasvědčují něčemu jinému.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kroutil nad davy hlavou. Česko se nyní nachází ve třetím stupni protiepidemického systému PES. V posledních dnech se však počty nově nakažených koronavirem opět pomalu zvedají. Odborníci i politici přitom důrazně varovali před nárůstem počtu nakažených a vyzývali občany k zodpovědnosti.

Někteří z nich si ale zjevně tyto rady k srdci nevzali. Vládní představitelé ale hrozí, že pokud se lidé nebudou řídit opatřeními, obchody a služby se opět uzavřou. Před takovým scénářem varovala v pátek i hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Pokud lidé nebudou dodržovat vládní nařízení, vrátíme se zpět do čtvrté fáze, a to nikdo nechceme. Proto vás prosím, chovejte se spořádaně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Tagy: