reklama

Češi vzali obchody i trhy útokem, pravidla je netrápí. Nákupní šílenství bude pokračovat

Od chvíle, kdy vláda oznámila, že rozvolní protikoronavirá opatření, bylo jasné, že obchody či restaurace zažijí obrovský nápor. Ještě větší přišel o víkendu. Po salonech krásy a kadeřnictvích se tak fronty tvořily i v nákupních centrech či na náměstích. Právě vánoční trhy, které se letos nesou v komornějším duchu, v sobotu přilákaly stovky až tisíce návštěvníků. Neřízené shromažďování ale může vést k opětovnému zpřísnění vládních nařízení.

reklama

Na příval zákazníků se obchody, které jsou součástí nákupních center, připravily. Některé na svých stránkách dokonce uváděly, do jaké míry je kapacita naplněna, aby zákazníci nejezdili zbytečně. Případně aby si mohli čas příjezdu naplánovat. Nákupní košíky a vozíky pracovníci pečlivě dezinfikují a naplnění obchodů hlídají i fyzicky.

Už od rána však byla mnohá parkoviště u obchodních center a outletů naplněná k prasknutí. Před některými obchody se tak tvořily fronty. A situace se podle odhadů obchodníků bude každým dnem zhoršovat. Čím více se budou blížit Vánoce, tím větší nákupní šílenství bude v centrech panovat.

Právě na nával zákazníků, kteří se rozhodli o víkendu vánoční dárky fyzicky nakoupit v obchodech, si ve velké míře stěžují lidé na sociálních sítích. Mnozí nechápou, proč nemohou dárky objednat on-line, případně proč nedodržují nutné rozestupy.

Z počtu nakupujících mají naopak radost obchodníci. Po několikatýdenní pauze mohou v předvánočním čase konečně začít prodávat a vrátit se alespoň částečně do běžných pracovních kolejí. „Lidé pořád chodí, vracejí se k nám hlavně stálí zákazníci. Jsou velmi rádi, že pro ně budeme mít otevřeno alespoň v následujících třech týdnech,“ komentovala Lenka, prodavačka vánočních ozdob.

Podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Václava Koukolíčka se od čtvrtka zvedla návštěvnost v rámci obchodního centra o sto procent. „Zájem zákazníků zde je. Někde se mohly i krátkodobě tvořit fronty u obchodů, které jsou hodně exponované,“ uvedl.

Návštěvnost na vánočních trzích je obrovská

A pozadu nezůstávají ani vánoční trhy. I přesto, že jsou velmi omezené a návštěvníci si je neužijí v klasickém stylu, stovky lidí se je o víkendu rozhodly navštívit. Například na Staroměstském náměstí v Praze se podle návštěvníků v sobotu večer tvořily až třicetimetrové fronty. „Staromák teď. Jeden stánek s trdelníkem, jeden s langošem. Fronty jsou zhruba 20–30 metrů dlouhé,“ popsal jeden z uživatelů Twitteru situaci v sobotu podvečer.

Velmi podobné to bylo i v dolní části Václavského náměstí. Lidé využívají volné víkendové dny a vyrážejí do metropole také na procházku. Mnozí se pak rozhodli posedět ve znovuotevřených restauracích. Dá se tak očekávat, že podobný scénář se bude odehrávat i o druhé adventní neděli.

Velký nápor zažily i vánoční trhy v Brně. Letos byly omezeny na čtvrtinu své běžné kapacity, návštěvníci tak mohou nakoupit v 70 stáncích, ani jeden však nenabízí občerstvení. Vedení města již předem avizovalo, že letošní trhy budou ve znamení řemeslných stánků.

Občerstvení však mohou nabízet blízká restaurační zařízení. Právě toho využilo v sobotu nespočet lidí a během dne se brněnskými ulicemi k náměstí procházely učiněné davy. Ještě v pátek večer však tajemník městské části Brno-střed Petr Štika v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS uvedl, že se návalu nebojí. Fotografie na sociálních sítích však nasvědčují něčemu jinému.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kroutil nad davy hlavou. Česko se nyní nachází ve třetím stupni protiepidemického systému PES. V posledních dnech se však počty nově nakažených koronavirem opět pomalu zvedají. Odborníci i politici přitom důrazně varovali před nárůstem počtu nakažených a vyzývali občany k zodpovědnosti.

Někteří z nich si ale zjevně tyto rady k srdci nevzali. Vládní představitelé ale hrozí, že pokud se lidé nebudou řídit opatřeními, obchody a služby se opět uzavřou. Před takovým scénářem varovala v pátek i hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Pokud lidé nebudou dodržovat vládní nařízení, vrátíme se zpět do čtvrté fáze, a to nikdo nechceme. Proto vás prosím, chovejte se spořádaně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama