Spojení s Ukrajinou posiluje. Nova Pošta otevřela v Praze pobočku, doručí i tunové zásilky

Ukrajinská doručovací skupina Nova Pošta otevřela první pobočku v Česku. Nachází se v pražské Krči a prozatím bude fungovat pro posílání balíků a dokumentů mezi Českou republikou a Ukrajinou. Příští týden zahájí provoz druhá pobočka na Florenci, do dvou měsíců pak v Brně. Společnost to uvedla na tiskové konferenci.

Cena doručení dokumentu je 250 korun, balík do dvou kilogramů za 300 korun, do deseti kilogramů za 450 korun, do 30 kilogramů pak zaplatí zákazník 750 korun. Je možné zaslat balík do jedné tuny, přičemž se platí za každý kilogram 25 korun. Doba dodání je podle společnosti od pěti dní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: CNN: Ukrajina oplácí Rusku stejnou mincí. Používá taktiku, jakou měla Moskva na Krymu

„Mimo pobočky budeme stavět výdejní schránky a provádět analýzu trhu. Podle zájmu budeme v Česku otevírat další pobočky,“ uvedl jednatel české pobočky Volodymyr Sterenčuk. Společnost chce v nejbližší době zahájit doručování balíků a dokumentů do ostatních evropských poboček, dále pak umožnit doručování po celém světě skrze dceřinou firmu Nova Pošta Global.

Více než 50 poboček ve světě

Nyní má Nova Pošta 19 poboček v Moldavsku, 31 v Polsku a dvě v Litvě. Otevřela také první pobočku v Německu. Do roku 2025 chce otevřít 200 poboček ve 30 evropských zemích. Podle spolumajitele firmy Vjačeslava Klymova míří tam, kde jsou Ukrajinci. „Prvním kritériem je počet Ukrajinců v daném státě. Proto jsme jako první expandovali do Moldavska, po kterém následovalo Polsko,“ vysvětlil Klymov. Jaké další země budou následovat, bude podle něj záležet na situaci v jednotlivých státech.

Do Česka přišla velká vlna Ukrajinců poté, co Rusko loni v únoru napadlo jejich vlast. Podle dat ministerstva vnitra bylo k 1. dubnu v Česku 325 742 Ukrajinců s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Podle vedoucích Nové Pošty se vstupem na český trh otevřou možnosti i pro české firmy. „Chceme být mostem mezi Českou republikou a Ukrajinou,“ řekl Sterenčuk. Nova Pošta chce nabídnout českým e-shopům doručování zásilek na Ukrajinu a českým zákazníkům zase více zpřístupnit ukrajinské on-line obchody.

Nova Pošta na svých internetových stránkách uvádí, že patří k 20 největším plátcům daní na Ukrajině. V zemi provozuje zhruba 10 000 poboček a více než 14 000 výdejních schránek. V současné době tam zaměstnává více než 32 000 lidí, patří tak mezi největší zaměstnavatele na Ukrajině.

Tagy: