Drony se podle ukrajinského ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova staly „převratným prvkem“ války. Kyjev dokonce pořádá soutěž a tajné cvičení. Toho se účastnil i štáb CNN.
„Bezpilotní letouny FPV (First Person View; z pohledu první osoby, pozn. red.) jsou na frontové linii stále důležitější, protože umožňují cílené údery a pomáhají zúžit zaměření dělostřelectva. Potřebujeme desítky tisíc FPV dronů každý měsíc,“ vysvětlil štábu CNN ministr a místopředseda vlády Mychajlo Fedorov.
ČTĚTE TAKÉ: Pobouřená Ukrajina. Maďarsko ji prezentovalo bez Krymu a nezmínilo, kdo válku rozpoutal
Současný konflikt na Ukrajině popsal jako „technologickou válku“. Tamní vláda i proto nadále shání společnosti, od kterých by mohla stroje nakupovat. „Každých několik týdnů provádíme různé průzkumy, sledujeme, co se v tomto směru děje, hledáme nové vývojáře dronů, studujeme výsledky,“ prozradil Fedorov.
Přichází den D Ukrajiny. Jsme připraveni zahájit protiofenzivu, oznámil prezident Zelenskyj
Ukrajina je připravena zahájit dlouho očekávanou protiofenzivu s cílem získat zpět svá území okupovaná Ruskem. V sobotním rozhovoru pro The Wall Street Journal to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil, že všichni věří v její úspěch. Bližší informace o podobě útoku neprozradil.
Ministerstvo digitální transformace v rámci projektu Kyjevem nazývaném „Armáda dronů“ pořádalo soutěž včetně cvičení. Štáb CNN dostal povolení se akce na utajeném místě účastnit.
Rozhoduje efektivita, univerzálnost a množství
„Jeho používání je velmi snadné, zejména pokud pilot s podobnými drony létal,“ popisoval Denis Sega, jeden z konstruktérů, výrobek. Drony pro něj před válkou představovaly koníček, pak se však staly nepostradatelným pomocníkem armádu a tedy i jeho hlavní pracovní náplní. „Náš dron se ukázal jako velmi efektivní, protože je rychle rozložitelný a po pěti minutách může okamžitě do akce,“ dodal.
Právě efektivita patří vedle univerzálnosti k hlavním přednostem bezpilotních letounů. „Jsou potřeba jak levné, tak drahé drony. A stroje s různými typy komunikace. Čím více modelů, tím více komunikačních kanálů budeme mít, a tím bude naše práce efektivnější,“ uvedl šéf Státní služby pro zvláštní komunikaci a ochranu informací Jurij Ščyhol.
Každý dron má dle jeho slov jiné využití. Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, měla napadená země méně tanků, letadel a raket, díky relativně levným a snadno konstruovatelným dronům se mu dařilo vzorovat. Podle Fedorova se letouny staly „převratným prvkem“ pro válečné úsilí země.
Pro napadenou zemi je také důležité množství bezpilotních strojů. Podle Ščychola je konečným cílem masová výroba. „Na Ukrajině už tyto drony sériově vyrábí asi 30 společností a naším cílem je do konce roku nakoupit až 200 tisíc kusů,“ uvedl.