První útok super a pak propast. Hertl s Vránou hledají chemii, míní po Švédech Nakládal

Až do neděle vypadalo působení finského trenéra Kariho Jalonena u české hokejové reprezentace idylicky. Porážka „nároďáku“ na mistrovství světa se Švédskem (3:5) ale přinesla hned několik důvodů k zamyšlení. Poznámky nejen k duelu s „Tre Kronor“ poskytl CNN Prima NEWS obránce Jakub Nakládal, trojnásobný účastník světového šampionátu.

„Jedna věc je, jak to vypadá během Euro Hockey Tour, druhá, co přinese mistrovství světa. Tým mohl nějak hrát, ale na šampionátu je to posléze jiné, takže bych to úplně nesrovnával.

V zápase byla klíčová švédská přesilovka v závěru první třetiny. Mezi 20. a 29. minutou jsme dostali čtyři góly, úplně se nám rozsypala hra. Přitom předtím jsme během první části byli lehce lepší a aktivnější. Ale vypadli jsme z toho, naopak Švédsko si hrálo to, co potřebovalo.

Třetí třetina už byla výrazně lepší. Na druhou stranu je to logické. Protože když už po druhé siréně prohráváte 2:4, jdete potom na led s tím, že vám nezbývá nic jiného, než na soupeře vletět a dostat ho pod tlak.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

Bohužel, zatím to u nás stojí jen na prvním útoku – Roman Červenka, David Krejčí, Matěj Blümel. Trenéři by samozřejmě byli rádi, aby se k nim připojily další pětky. Ale doposud je velký rozdíl mezi tou první a ostatními, možná je to dokonce propast. Je strašně těžké, když vše táhne jen jeden útok, ještě proti takovému soupeři. To teď musí být pro Kariho Jalonena a spol. největší oříšek. Zejména ve formaci u Vrány a Hertla by to chtělo najít nějakou chemii. Protože asi každý si myslel, že to od nich bude vypadat jinak.

Nepřeceňujme teď extraligu

Naopak bych opravdu moc pochválil Romana Červenku. Líbil se mi hodně i na olympiádě, tým táhl jako správný kapitán. A teď na mistrovství v tom pokračuje. Ohromně důležitý hráč. Velká část českých fanoušků na něj vždycky nadávala, že nehraje dobře. Ale teď – a i na těch olympijských hrách – dostal přesně roli, kterou potřebuje. Nemůže být jeden z mnoha, je potřeba, aby na něj mančaft spoléhal, aby měl volnost. Tuto důvěru splácí. Geniální hokejista, vyššímu věku navzdory. Když se podíváte na jeho dlouhodobé statistiky – třeba za posledních 15 let – ukazuje, že je to hráč světových kvalit.

V prvních dvou zápasech šampionátu se střelecky prosadilo šest hráčů, kteří v poslední sezoně hráli extraligu. Tomáš Kundrátek, Matěj Blümel, Jakub Flek, David Jiříček, Jiří Černoch a David Krejčí. Nechci být nějak ošklivý vůči české nejvyšší soutěži, to vůbec ne, ale nebral bych to jako argument pro to, abychom teď najednou říkali: ‚Je vidět, že extraliga jde správnou cestou, projevuje se to i na mistrovství světa. A je na tom výkonnostně podobně jako švýcarská nebo švédská.‘ Krejčí sice v sezoně 2021–⁠2022 hrál extraligu, ale jinak je to stále kvalitami NHL hráč, Jiříčkovi je teprve 18 let a směřuje úplně jinam…

Na závěr bych se zastavil u Kariho Jalonena. Když odhlédnu od zápasu se Švédy, jeho angažování přineslo svěží vítr a nový směr. Na jednu stranu je to nevděčné. Spoustu lidí zvenčí na to nyní kouká tak, že teď ta medaile určitě už přijde. Ale nepřeháněl bych to, byť to týmu přeju a myslím si, že na cenný kov určitě má šanci. Zároveň to nechci brát tak, že když medaile neklapne, Kari nesplnil úkol.

Každý vidí, že se prostředí úplně změnilo. Najednou vše vypadá pozitivněji, nemusíme pomalu každý den číst o tom, že atmosféra v reprezentaci je taková a maková. To je největší přínos. A jak velký dopad to bude mít v dlouhodobějším měřítku, na to si musíme teprve počkat. Aby mohl Kari něco zásadně změnit, potřebuje na to více než jen jedno mistrovství.“

Tagy:
Finsko hokej mistrovství světa v hokeji sport David Krejčí česká hokejová reprezentace Jakub Nakládal Tomáš Hertl švédská hokejová reprezentace David Jiříček Jakub Vrána Matěj Blümel Roman Červenka Kari Jalonen MS v hokeji 2022