Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

PARTIE Terezie Tománkové 20.9.2020

Počet nakažených bude rapidně růst ještě týden. Myslí si to epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. V nedělní Partii Terezie Tománkové řekl, že stát nenechá situaci dojít do stavu, kdy bude milion nakažených.

Prymula prohlásil, že zpřísnění opatření je namístě. „Není to strašení, každý si může vzít kalkulačku. Šíření je významné, každý by to měl pochopit,“ řekl v Partii Prymula. Opatření, která vláda udělala, podle něj budou fungovat až za nějaký čas. „Čísla budou ještě týden stoupat nepříznivým tempem,“ nastínil.

Denně bude v České republice podle epidemiologa přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz. Predikce, že v prosinci budou v Česku dva miliony nakažených, podle něj není správná. Pokud by počty nakažených rostly, vláda by přistoupila k ještě přísnějším nařízením. „Nenecháme to dojít do podoby jednoho milionu nakažených,“ míní Prymula.

Pomůže uzavření škol?

Ten už řekl, že podceňování koronaviru se vymstilo. Pomoci alespoň trochu zpomalit šíření viru by podle něj mohlo uzavření škol a zákaz všech hromadných akcí.

Šéf nemocnice v Motole Miloslav Ludvík zase zdůraznil, že je důležité, aby zaznívala reálná čísla a ne jen katastrofické dojmy. Počet hospitalizovaných ve vážném stavu je podle něj nízký. České zdravotnictví je podle Ludvíka robustní, dobré a připravené.

Počty nakažených koronavirem každý den rostou, čísla jsou rekordní. V sobotu testy potvrdily 2 046 případů nákazy. Od začátku pandemie bylo v Česku pozitivně testovaných 48 306 lidí.

Rozhovor Terezie Tománkové s Romanem Prymulou a Petrem Fialou v nedělní Partii si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: