reklama

Rouškou se ještě žádné dítě nezadusilo, řekl Kubek a pohádal se s Hnízdilem

Covid byl brutálně zneužit pro politické účely, prohlásil v pořadu Co Čech, to politik! lékař Jan Hnízdil. Následně se obul do prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka kvůli očkování proti koronaviru a počtu lidí, kteří na covid zemřeli. „Nikdo nikdy nezdokladoval, že by bylo 30 tisíc obětí,“ prohlásil. Kubek se ale srdnatě bránil, zpěvák Tomáš Klus spor obou aktérů dokonce pochválil.

reklama

„Covid posloužil politikům k odvedení pozornosti od klíčových problémů. Vymizela aktivní péče o zdraví. Lidé se nesměli pořádně hýbat, stýkat se, byla omezena kultura. Nikdy jsem covid nezlehčoval, ale došlo k brutálnímu zneužití virózy pro politické účely. Nikdo nedoložil, že lockdowny mají nějaký efekt,“ pustil se Hnízdil do opatření, které vláda poslední rok a půl vyhlašovala.

Naopak zpěvák Tomáš Klus vidí problém v chaotickém způsobu sdělování restrikcí. Varoval, že covid byla jen zkouška před pořádnými výzvami. „Jsou před námi klimatické změny a ukázalo se, že nemáme lidi schopné pořádně komunikovat,“ rozohnil se.

Klus se také omluvil, že covid na začátku pandemie označil za chřipečku. Souhlasil ale s Hnízdilem, že covid je „jedna z nejlepších schovek a dají se do něj ukrýt aférky a všechny chyby“.

Podle dat ministerstva zdravotnictví zemřelo v souvislosti s covidem více než 30 tisíc lidí. „Nikdo nikdy nezdokladoval, že by bylo 30 tisíc obětí. Lidé zemřeli i na jiné choroby,“ prohlásil Hnízdil.

Popíráte vlastní stanovisko, vpálil Hnízdil Kubkovi

Kubek reagoval, že ani jeden z hostů není expertem na covid. „Přijímám poznatky od odborníků, pan Hnízdil je neguje. Není to tak, že by lékařská komunita byla rozdělena. Je zde malá část, jejíž názor jde proti proudu. Mrtví jsou neoddiskutovatelní. Je to 40 tisíc lidí, kteří umřeli navíc. Průměrná délka dožití se snížila o rok,“ ohradil se prezident ČLK.

Dodal, že neočkovaní lidé, kteří nemají například zdravotní důvod se vakcinaci vyhnout, by si léčbu či testy spojené s koronavirem měli hradit sami.

To Hnízdil odmítl. „Popíráte stanovisko právního odboru lékařské komory a ministerstva zdravotnictví. Mám od nich písemně, že očkování je dobrovolné. Nikdo nesmí zjišťovat, zda je člověk očkovaný a vyvozovat z toho důsledky. Jak je v praxi možné, že se žáci dělí na očkované a neočkované? To je protiprávní stav,“ spustil.

Kubek podotkl, že zmíněné stanovisko nezná. „Fascinuje mě, jak se lidé zaklínají lidskými právy. Neohlížejí se, že jiní mají právo nechtít předčasně zemřít, protože je nějaký sobec nakazí,“ oponoval Hnízdilovi.

Tomáš Klus ocenil, že debata probíhala bez velkých vášní, což podle něj do odborné diskuse patří. „Jinak dáváme dětem špatný příklad. Dialog o covidu rozděluje společnost,“ řekl Klus.

Kubek: Rouškou se žádné dítě nezadusilo

Hnízdil ještě dodal, že nemá strach o děti kvůli nemoci, problémem je prý strach, kterým se nakazily. „To je na celou generaci. Mají úzkost, depresi, bojí se podat ruku. Bojím se očkování v situaci, kdy jsou vakcíny schváleny podmíněně,“ prohlásil.

Kubek kontroval zdůrazněním, že očkování funguje a je nejlepší cestou, jak zabráním těžkému průběhu nemoci a následné hospitalizaci. „Děti byly bity tím, že jsme jako společnost reagovali pozdě a muselo dojít k lockdownu a zavření škol. V současnosti takové vyhlídky nejsou, školy fungují a díky očkování se podaří je udržet otevřené. Rouškou se žádné dítě nezadusilo, na covid už jich pár zemřelo,“ vpálil Hnízdilovi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama