Zoologům se na ostrově Fergusson u Papuy-Nové Guineje podařil významný objev – v tamních lesích po letech pátrání zaznamenali populaci vzácného poddruhu holuba horského, který se vyznačuje černým zátylkem. Naposledy byl spatřen před 140 lety.
Úspěch přirovnali účastníci vědecké expedice k nálezu jednorožce. „Je to ten druh okamžiku, o kterém jako ochránce přírody a pozorovatel ptactva sníte celý život,“ prohlásil podle britského webu Express jeden z vedoucích výzkumníků John Mittermeier.
Vědci po zvířeti intenzivně pátrali již v roce 2019, tehdy však neúspěšně. Loni uposlechli rady místních a vydali se po jeho stopách na západní svah Mount Kilkerran, nejvyšší horu ostrova Fergusson. Jeden z obyvatel tam opakovaně zaslechl charakteristické zvuky, které holub vydává.
I am super excited to share the first video of the Black-naped pheasant-pigeon, a species from Papua New Guinea lost to science for 140 years! @ABCbirds @rewild @Jordan_Boersma @johnmittermeier pic.twitter.com/QplRA36Xr0
— Jason Gregg (@JasonJGregg) November 17, 2022
Historický okamžik
Zoologové na místě rozmístili 20 fotopastí. A ty ptáka s latinským jménem Otidiphaps nobilis insularis zaznamenaly. „Když jsem procházel fotografie, snímek holuba, který procházel přímo kolem našeho zařízení, mě ohromil,“ popsal historický moment výzkumník Jordan Boersma, kterého cituje web BBC.
Kriticky ohrožený poddruh byl zaznamenán po dlouhých 140 letech. Má mohutnější tělo než holubi, které známe z Evropy, a je přizpůsoben životu na lesní zemi. Kulatým ocasem a krátkými křídly částečně připomíná bažanta. Vědci doufají, že objev pomůže zabránit jeho vyhynutí.