Velmi vzácný úkaz zachytil tento měsíc belgický fotograf Yves Adams. V Atlantském oceánu se mu podařilo vyfotit tučňáka královského, který je celý černý. Informují o tom zahraniční média.
Vzácný tučňák královský byl spatřen na ostrově Jižní Georgie v jižním Atlantském oceánu. Místo obvyklého bílého břicha, černých zad a žlutých skvrn na hlavě a krku byl úplně celý černý. „Jsem velmi šťastný, že se mi něco takového podařilo zachytit,“ popsal pro web Daily Mail Adams.
ČTĚTE TAKÉ: Divočák prorazil dveře a napadl Inda u bankomatu. Záběry ukazují paniku i zraněného muže
O podobných raritách ve světě tučňáků už slyšel, vždy šlo ale o jiné druhy. „Měl jsem velké štěstí, že se mi povedlo vyfotit ho i na několika samostatných snímcích, než ho obklopili ‚normální‘ tučňáci,“ uvedl fotograf s tím, že věděl, že má velmi málo času. „Nechcete je rušit, když je celá kolonie pohromadě,“ dodal.
Ultra rare all BLACK #penguin is spotted on South #GeorgiaIsland in the South #Atlantic Ocean: Stunning #bird is almost completely covered in dark feathers because of a genetic mutation, 800 miles (1,300 km) east-southeast of the #Falkland Islands pic.twitter.com/wEKJXYPaoU
— Hans Solo (@thandojo) November 20, 2024
Podle webu PetaPixel je vzácné zbarvení způsobeno takzvaným melanismem, tedy výrazným rozšířením tmavého pigmentu. U zvířat se vyskytuje zřídka. Zejména pro tučňáka je celočerné zbarvení značnou nevýhodou. Kvůli této barvě totiž částečně ztrácí schopnost maskování. Tmavá záda totiž tučňáky ve vodě kryjí shora – díky tomu splynou s tmavou vodou. Bílé břicho je pak kryje zespodu, protože splývá s jasnou oblohou nad ním.
Se vzácnými tučňáky už má belgický fotograf zkušenosti. Web The Guardian připomněl, že to byl právě Adams, kdo v roce 2021 ve stejné oblasti vyfotografoval žlutého tučňáka královského.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Obří krajta spolkla celého jelena. „Jako sériový vrah,“ komentovali vědci děsivé záběry