Putin cení jaderné zuby. Po letu bombardérem schopným nukleárního úderu nešetřil chválou

Vladimir Putin na prohlídce bombardérů Tu-160M v továrně v Kazani (21. 2. 2024)

Vladimir Putin na prohlídce bombardérů

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek prolétl strategickým bombardérem Tu-160M, který je schopen nést střely s jadernou hlavicí. Podle agentury Reuters či deníku Moscow Times chtěl touto demonstrací pravděpodobně, mimo jiné i Západu, připomenout ruské jaderné schopnosti.

Bombardér, který Putin ozkoušel, je modernizovanou verzí letounu Tu-160 (v kódovém označení NATO Blackjack) z dob studené války. Ten měl původně sloužit v případě jaderné války k přepravě zbraní na dlouhou vzdálenost, podotkla agentura Reuters.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruský senátor vyhrožuje Česku. Budete desetiletí trpět, rozhodně vám to neodpustíme

Rozměrný bombardér s Putinem na palubě startoval z ranveje patřící k továrně v ruské Kazani, která stroje vyrábí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě před vzletem sdělil, že trasa letu je armádním tajemstvím, ale že jeho trvání bude okolo 40 minut. Podle ruských tiskových agentur byl šéf Kremlu ve vzduchu zhruba půl hodiny.

Po skončení letu Putin posvětil zařazení stroje do arzenálu ruské armády. „Technologie jsou skvělé, opravdu nové generace,“ citoval jeho prohlášení portál Meduza. Bombardér Tu-160M může nést až 12 řízených střel nebo 12 jaderných střel krátkého doletu. Dokáže urazit 12 tisíc kilometrů, aniž by potřeboval doplnit palivo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přeběhne 300 metrů, jen aby zemřel. Bělorus popsal úlohu „oslů“ i největší výhodu Rusů

Tagy:
letadlo válka Vladimir Putin jaderné zbraně bombardér Rusko Kazaň Ozbrojené síly Ruské federace jaderná zbraň