Přeběhne 300 metrů, jen aby zemřel. Bělorus popsal úlohu „oslů“ i největší výhodu Rusů

Běloruští dobrovolníci bojující na straně Ukrajiny byli hosty podcastu OFF RECORD

OFF RECORD: Běloruští dobrovolníci o válce na Ukrajině

Říká o sobě, že nezná nic jiného než válku — v devatenácti letech odešel z rodného Běloruska podpořit ukrajinské demonstranty, kteří v roce 2014 protestovali na kyjevském Majdanu proti proruskému prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Jenže vypukla válka na Donbase, a tak plynule přešel od demonstrací k bojům. Nyní je Dzianis Prokharaŭ zvaný „Kit“ velitelem pluku běloruských dobrovolníků a o situaci na bojišti promluvil v podcastu Matyáše Zrna OFF RECORD.

Do České republiky přijel Kit spolu se svým zástupcem informovat o svém boji Bělorusy žijící v Česku. A také vyzvat ty odvážnější, aby se k boji připojili. „Možná v pluku máme lidi, kteří dočasně žili v ČR, a vím, že tu máme i jednoho Čecha. Většinu lidí v pluku ale tvoří Bělorusové, kteří po roce 2020, kdy začaly represe, odjeli žít do jiných zemí. A teď, když začala ta skutečná válka, přijeli k nám, aby mohli bojovat,“ vysvětlil v podcastu OFF RECORD Prokharaŭ.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko je bohatší než kdy dřív, třetina peněz jde na válku. Pomáhá mu i spojenec USA, píše CNN

Běloruští dobrovolníci přitom nelakují nic na růžovo. Rusy nepodceňují, vědí totiž, že mají mnohem větší mobilizační potenciál. A uznávají také, že mají dobré jednotky, které se ve válce mnohému naučily.

„Rusové mají jednu velkou výhodu v porovnání s ostatními armádami — oni si totiž vůbec neváží lidského života. Žádná armáda na světě nemá takové pojmy jako ‚jednorázový voják’ nebo ‚osel’ — jeho jediným úkolem je přeběhnout 300 metrů s nějakým materiálem a zemřít. Tohle pohrdání lidským životem je strašné. V Rusku si víc váží obrněného vozidla než celého oddílu,“ vysvětlil Kit.

Ruskou převahu může podle něj zlomit jen západní technologie. „Především je teď zásadní dostávat včas nové dodávky moderních zbraní. Pokud se budeme bavit o podpoře od lidí, vždycky budou potřebné dodávky a pickupy. A drony. Válka znamená technologie a drony jsou nyní hitem,“ myslí si Bělorus ve službách ukrajinské armády.

Jaké metody Rusové během válečného konfliktu používají? Nakolik je ruská armáda kvalitní? A co vše musí podstupovat běloruští dobrovolníci, kteří se rozhodnou bojovat na straně Ukrajiny? To se dozvíte v dalším díle podcastu OFF RECORD, který si můžete pustit v úvodním videu článku.

Tagy:
válka armáda Ukrajina Bělorusko dobrovolníci podcast Česko Rusko Matyáš Zrno Ozbrojené síly Ruské federace OFF RECORD videopodcast Dzianis Prokharaŭ