Američané nic neví, válku může vyvolat i Ukrajina, tvrdí Luzar. Zcestné, kontroval Kolář

Tajné služby USA varovaly, že by Rusové na Ukrajině mohli zaútočit už tuto středu. Podle poslance Lea Luzara (KSČM) by však ozbrojený konflikt s Ruskem mohl vyprovokovat právě Kyjev. „Evropská unie by neměla vnímat situaci jednostranně. Jestli Američané něco ví, tak leda to, že útok plánuje Ukrajina,“ řekl Luzar ve vysílání CNN Prima NEWS. Oponoval mu poslanec za TOP 09 Ondřej Kolář.

„Hybridní válka se vede oběma směry. Pokud tajné služby Spojených států amerických tvrdí, že mají informace o vývoji války, tak pochybuji, že to zjistili od Putina. Mnohem pravděpodobnější je to, že znají strategii ukrajinské vlády. Jsem zvědavý, jak k tomu bude Severoatlantická aliance přistupovat, když se tak doopravdy stane,“ řekl Luzar.

Podle komunistického poslance by se mohla Ukrajina snažit krýt své plány útoku budováním dojmu, že agresorem je v tomto případě Rusko. „Je potřeba si připomenout, že Rusko ve válce s Ukrajinou už je. Je to hybridní válka, která by mohla přejít ve válku ostrou. Bylo by však zcela přirozené, kdyby se Ukrajina snažila získat separatistická území zpět pod svou vládu,“ okomentoval Luzarovo tvrzení poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).

„Putin je velmi klidný člověk a to, co se děje kolem, je jen naše hra. Když vezmeme například zákaz leteckého spojení na Ukrajinu, musíme si uvědomit, že ničíme tamní ekonomiku,“ popsal svůj pohled na stávající situaci Luzar.

„Jsem v kontaktu s ukrajinskou místopředsedkyní vlády Yulií Svyrydenkovou, která mi vysvětlila, jaké dezinformace Rusko o Ukrajině šíří. Luzar je evidentně čte,“ vyjádřila se ke svému oponentovi místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO).

Podle Luzara vidí Evropská unie konflikt příliš jednostranně a konflikt by mohla vyvolat i Ukrajina. „Luzar myslí zcestně. Ukrajina brání svou celistvost. Je to asi, jako kdyby neoznačené ruské jednotky chtěly obsadit Slezsko nebo Moravu a obviňovaly nás z toho, že se bráníme,“ okomentoval politikův názor Kolář.

„Domnívám se, že se jedná o Putinovu snahu zanechat v historii jeho země velkou kapitolu o tom, že rozšířil vliv Ruska a vrátil mu jeho mocenské postavení. Pokud by se Ukrajina vydala evropskou cestou většího integračního zakotvení, bude to důkazem, že demokracie tam funguje a země v područí Sovětského svazu se z toho dostala,“ vyjádřila se ke konfliktu Dita Charanzová.

Tagy: