Černochová: Lžou jako o Krymu. Není pochyb, že Rusko je v konfliktu s Ukrajinou agresor

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) stále věří, že ukrajinsko-ruské napětí nepřeroste ve válku. Řekla to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Černochová se rovněž vyjádřila k otevřenému dopisu exprezidenta Václava Klause adresovanému premiérovi Petru Fialovi (ODS). Klaus v něm obviňuje Fialu z nečinnosti a píše o tom, že Rusko má na své obavy právo.

Napětí mezi Ruskem na jedné straně a Ukrajinou podporovanou NATO na straně druhé se v posledních dnech nadále stupňuje. „Stále ještě doufám, že válka nebude,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Jana Černochová.

Je o tom přesvědčena přesto, že Spojené státy už vyklízejí svou ambasádu v Kyjevě. Na veřejnosti se navíc objevily informace, že podle bezpečnostních služeb začne ruská invaze na Ukrajinu ve středu.

Šla jsem do ODS kvůli Klausovi

Černochová také okomentovala pondělní kritické vyjádření Václava Klause směrem k české vládě.„Do ODS jsem kvůli Václavu Klausovi v roce 1997 vstupovala. Jeho výroky z poslední doby mě překvapují. I on byl jeden z politiků, který se zasadil o to, že ČR vstoupila do EU a NATO. Posouvání některých postojů k Rusku mi přijde, že není vhodné,“ prohlásila šéfka resortu obrany.

Klaus kabinetu Petra Fialy mimo jiné vyčetl „nepochopitelnou pasivitu“ vůči tomu, co se na Ukrajině odehrává. Bývalý prezident považuje obavy Ruska o svou bezpečnost za legitimní a riziko vzniku otevřeného válečného konfliktu za reálné.

„Ani já nepatřím mezi ty, kteří by se ve všem vymezovali vůči Rusku. Že je ale Rusko v tomto sporu agresor, o tom by nikdo pochybovat neměl. Jako lhali o Krymu, mám pocit, že lžou v některých svých záměrech ohledně Ukrajiny i dnes. To samé jsme zažili v roce 2008 v Gruzii,“ připomněla Černochová a Klausovi tak oponovala.

Rusko shromáždilo u ukrajinských hranic asi 100 tisíc vojáků i vojenskou techniku. Podle některých politických představitelů ze Západu se tak připravuje na invazi. Moskva to ale kategoricky popírá. Z eskalace konfliktu naopak viní Severoatlantickou alianci a Spojené státy. Od Západu chce záruku, že Ukrajina nevstoupí do NATO, a také stáhnutí vojsk Severoatlantické aliance z Rumunska a Bulharska. To NATO rezolutně odmítá.

Česká vláda už na konci ledna rozhodla, že Ukrajině poskytne 4006 kusů dělostřeleckých granátů ráže 152 milimetrů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je Česko v případě nouze připraveno vyslat policisty na Slovensko, jehož hranice by se ocitla pod náporem prchajících lidí.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyrazil na Ukrajinu minulý týden, a to společně se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska. V rámci ukrajinsko-ruského konfliktu chtěl touto návštěvou vyjádřit podporu politické nezávislosti Ukrajiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

20:01

Místo NHL do války? Hvězdného hokejistu zadržela ruská policie, měl se vyhýbat vojně

19:24

Lukašeko: Ukrajinci na nás vyslali rakety, zastavili jsme je

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.