Putin zvažuje útok na Západ. Může nás ochromit bez jediného výstřelu, varuje britský poslanec

Rusové mapují naši kritickou infrastrukturu pro případný útok, varuje britský poslanec za Konzervativní stranu a bývalý voják Bob Seely. Podle něj nejsou Británie a celé NATO dostatečně připraveny například na sabotáže podmořských komunikačních kabelů nebo plynovodů, což by mohlo značně ochromit dodávky energií pro vojenské účely. Seely rovněž spekuluje nad tím, jak by na tyto případné útoky Severoatlantická aliance zareagovala.

Dlouho to byly jen spekulace, nyní to ale víme jistě: Ruská špionážní plavidla mapují naše větrné elektrárny a klíčové kabely u britského pobřeží,“ píše v úvodu svého komentáře pro web The Telegraph britský konzervativní poslanec Bob Seely. Podle něj tím Rusové sledují jediný cíl: Možnou sabotáž britské a evropské kritické infrastruktury pro případ totální války se Západem.

ČTĚTE TAKÉ: Vstup Ukrajiny do NATO? Až skončí válka. Má jen jeden pokus na ofenzivu, řekl generál Šedivý

Poslanec reaguje na informace z tohoto týdne, kdy byly v Severním moři zaznamenané podezřelé aktivity ruských lodí. Rusko údajně využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. S tvrzením na základě společného pátrání přišla veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku, informoval web stanice BBC News. Podle Kremlu se severská média mýlí a Rusko obviňují ze špionáže nepodloženě.

Podle Seelyho sice nemusí ke konfliktu nutně dojít, v kontextu dnešních vztahů s Ruskem a Čínou je ale nutné být připraven i na tuto variantu. „A to Británie není,“ varuje poslanec, který si myslí, že jeho země může pro svoji obranu dělat mnohem více, než doposud dělala. „Někteří z našich nejbližších spojenců, jako je Polsko, přezbrojují nebývalou rychlostí. Kdyby došlo k nejhoršímu, budou připraveni bránit evropskou půdu. NATO však zůstává na moři nebezpečně odhaleno,“ dodává.

Seelyho znepokojuje především energetická bezpečnost. Upozorňuje, že skoro polovinu dodávek plynu do Británie zajišťují jen tři plynovody a podobné je to i s elektrickou energií. „Celkem existuje zhruba 70 podmořských kabelů a relativně malý počet sabotážních operací by mohl náš svět ochromit bez jediného výstřelu,“ obává se Seely s tím, že ani větrné elektrárny by pak nedodaly dostatek energie pro vojenské účely.

Ohrožené tepny moderní společnosti?

Jak upozorňuje vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno, Velká Británie coby ostrovní stát je kriticky závislá na bezpečnosti na moři – a to jak na hladině, tak pod hladinou. Podmořské kabely a plynovody jsou dnes  ekvivalentem konvojů, kterými proudily do Velké Británie zásoby z USA za druhé světové války. A stejně jako se je tehdy snažili Němci potápět vlčími smečkami svých ponorek, tak by se nyní v případné konfliktu Rusko bezesporu snažilo poškodit tyto tepny moderní společnosti. Bez plynu a elektřiny není schopna fungovat a to Rusové dobře vědí.

Seelyho komentář se dále věnuje dlouhodobé přípravě Rusů na tento styl hybridní války. Zmiňuje například žoldnéře z Vagnerovy skupiny, která slouží jako neoficiální síla ruského státu. Mezi další nebezpečné organizace napojené na Kreml pak zmiňuje Službu vnější rozvědky (SVR) zodpovědnou přímo prezidentu Vladimiru Putinovi, vnitřní rozvědku Federální službu bezpečnosti (FSB) a „krvežíznivou“ vojenskou rozvědku GRU, která má mít na svědomí i otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v roce 2018.

Seely se obává, že Putin zvažuje možnosti útoku na Západ, aniž by vyvolal vojenskou reakci Severoatlantické aliance. „Jak by reagovaly Británie nebo NATO na útoky záhadných skupin ve Spojeném království nebo Evropě, při nichž by došlo k poškození nebo zničení skladů s palivem? Nebo na sérii nevysvětlitelných závad na podmořských kabelech? Stále nevíme, kdo sabotoval plynovod Nord Stream 2. Opravdu bychom mohli riskovat válku založenou na podezření? Putin tohle všechno ví,“ píše poslanec.

Podle Seelyho bude toto století svědkem střetu dvou světů — otevřené západní společnosti a diktatury reprezentované Ruskem a Čínou. „Nechtěli jsme tento boj, ale nesmíme a nemůžeme si dovolit ho prohrát,“ uzavírá Seely.

Bob Seely je britský poslanec za Konzervativní stranu. Dříve působil jako novinář specializující se na Rusko a postsovětské státy. Za sebou má rovněž službu v britské armádě. Nasazen byl v Iráku, Afghánistánu nebo do operací proti Islámskému státu a vysloužil si hodnost seržanta.

Tagy: