Rusko na MS ve fotbale chybí, Putinovi vojáci ne. Rosgvardija pomáhá Kataru s bezpečností

Prezidentem Vladimirem Putinem zřízená Národní garda Ruské federace, zkráceně Rosgvardija, již cvičí a nadále bude připravovat katarské speciální jednotky Lekhwiya k tomu, aby byly kvalifikované zajistit pořádek a bezpečnost při fotbalovém mistrovsví světa na přelomu listopadu a prosince letošního roku. Informace o tom, že západní zpravodajské služby od loňského srpna monitorují rozhovory mezi Katařany a Rusy a vědí, kdo získal pověření vést celou operaci, přinesl německý deník Bild.

Již nyní se jedná o jedno z nejkontroverznějších mistrovství světa ve fotbale v historii. Od začátku se o něm hovoří jako o „koupeném“, protože Katařané měli zkorumpovat část hlasujících členů Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Další stín na něj dopadá kvůli mrtvým a zraněným zahraničním dělníkům, kteří na stavbách stadionů nejen v hlavním městě Dauhá, ale především v nehostinné poušti pracují v životu nebezpečných podmínkách a za nuzné peníze.

Organizace dohlížející na lidská práva hovoří o tisících mrtvých.

A nyní ještě navíc vyšlo najevo, že pouštní diktatuře pomáhají Putinovi žoldáci z Rosgvardije –⁠ vnitřních vojsk, které na jaře 2016 „stvořil“ dekretem sám Putin, aby ho ochránily a pomohly mu udržet moc. Rosgvardija o síle 300 tisíc osob není součástí Ozbrojených sil Ruské federace, tedy klasické armády, a podléhá přímo Putinovi.

Ten jejím prostřednictvím potlačuje opozici a rozhání demonstrace, na kterých její členové beztrestně bijí spoluobčany. Totéž platí i nyní při protestech proti válce na Ukrajině, kterou Putin rozpoutal 24. února letošního roku.

Zpravodajci jednání Katařanů s Rusy sledují

Podle informací západních zpravodajských služeb proběhlo jednání Rusů s vedením speciální jednotky z Kataru v Moskvě 23. srpna 2021, tedy šest měsíců před začátkem války. Na programu byly zvláštní zkušenosti ruských bezpečnostních služeb s pořádáním mistrovství světa ve fotbale, které se konalo v roce 2018 v Rusku. Katar měl tehdy požádat ruské bezpečnostní služby o podporu v souvislosti s touto významnou událostí.

Rusové jmenovali generálplukovníka Olega Plochoje z Národní gardy, aby mistrovství světa v Kataru pomohl zajistit. Nařídil mu to po konzultaci s Putinem Viktor Zolotov, jeho bývalý osobní strážce a současný velitel Rosgvardije.

Lekhwiya je nejen sportovní klub ze severního předměstí Dauhá, jehož šéfem je třicetiletý šejk Hamad bin Chalífa Al Thání, katarský královský princ a následník trůnu ve druhé linii, ale také název pro bezpečnostní složky. Jejich rudá terénní vozidla jsou často vidět v ulicích metropole.

Slovo pochází z výrazu khoi, což znamená bratr. To Katařané používali pro lidi blízké vládci, kteří „vybírají daně a udržují bezpečnost, integritu společnosti a vymezují vlast poháněnou láskou k bohu, vlastenectvím a láskou k vůdci“.

Lekhwiya vznikly v roce roku 2003 jako pravidelné ozbrojené bezpečnostní síly s názvem „vnitřní bezpečnostní síly“ napojené přímo na vládnoucího emíra.

Terorismus versus sport

Specializací této zvláštní jednotky má být podpora příslušných orgánů státu při potírání teroristických činů, zajištění bezpečnosti VIP osob a zabezpečení trasy emíra a korunního prince. Dále mezi její úkoly patří potírání pašování a nelegálního vstupu do státu, zabezpečení pobřeží a teritoriálních vod či reakce na nepokoje.

Samostatnou kapitolou je také „zajišťování sportovních soutěží“ a důležitých objektů. Mezi její povinnosti patří koordinování výměny zpravodajských informací s příslušnou organizací na místní i mezinárodní úrovni s cílem zajistit bezpečnost a veřejný pořádek. K tomu ještě vyhledává a vyšetřuje trestné činy v rámci své působnosti.

Spojuje tak všechno, s čím mají zkušenosti Putinovi lidé z Rosgvardije.

Tagy:
Vladimir Putin armáda Moskva FIFA Katar Rusko bezpečnostní síly Bild Dauhá Mistrovství světa ve fotbale Viktor Zolotov ruská invaze na Ukrajinu Rosgvardija Lekhwiya národní garda Oleg Plochoj

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.