reklama

Pytlák dostal v Ugandě 11 let vězení za usmrcení gorily horské

Ugandský soud ve čtvrtek poslal na 11 let do vězení muže usvědčeného ze zabití samce gorily horské. Rafikiovi bylo 25 let a byl vůdcem nejstarší skupiny horských goril v Ugandě. V červnu ho našli mrtvého se zraněními v oblasti břicha.

reklama

Felix Byamukama se podle zpravodajského webu BBC u soudu v západougandském městě Kabale k činu přiznal a doznal se také, že do chráněné oblasti vnikl třikrát. Kromě Rafikiho zabil i antilopu a divoké prase.

Skupina, kterou vedl Rafiki, byla zvyklá na kontakt s lidmi a ochránci přírody se obávali, že po Rafikiho smrti se vůdcovské role ujme některý z divoce žijících samců. Ochránci skupinu pozorovali a zjistili, že se nic podobného nestalo a vůdčí roli za stříbrohřbetého Rafikiho převzal černohřbetý člen skupiny.

V divoké přírodě žije asi 1 000 horských goril. Nacházejí se v chráněných parcích v Ugandě, Rwandě a Kongu a pro všechny tyto země jsou zdrojem příjmů od turistů.

Ugandské úřady nedávno začal znepokojovat nárůst aktivity pytláků . V době, kdy byl park pro turisty uzavřen, napočítaly až 300 incidentů. Oblast je nyní částečně znovu otevřena.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nemocnice mají především málo personálu, shodují se odborníci. Kapacitně na takové množství nebyly připravené, navíc přibývá nemocných i v řadách zdravotníků. Nakažených zdravotních sester je zhruba 7 300 a lékařů téměř 3 000. Nemocnice denně přijmou přes 720 nových pacientů s COVID-19, vážných případů přibude zhruba 130 denně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tak stále hrozí, že bude ve druhé polovině listopadu téměř vyčerpaná kapacita nemocnic.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama