Pětadvacetiletý samec gorily horské známý pod jménem Rafiki zmizel 1. června. Jeho tělo bylo nalezeno den poté. Pitva prokázala, že zemřel následkem poranění ostrým předmětem. Čtyřem mužům podezřelým ze zabití ohroženého druhu teď hrozí doživotí.
Rafiki byl jednou z tisícovky goril horských, které žijí na území Konga, Rwandy a Ugandy. Jak uvedla BBC, Ugandský úřad pro divokou faunu a floru (UWA) označil smrt samce za velkou ránu a zahájil v celé věci šetření. Týmu pracovníků úřadu se nakonec podařilo vystopovat muže s loveckým vybavením v nedaleké vesnici. Podle jeho výpovědi měl spolu s dalšími třemi muži lovit v národním parku Bwindi Impenetrable, kde Rafiki s tlupou žil, jiná zvířata. Samce pak měli zabít v sebeobraně poté, co je napadl.
Když rozdíly mizí, 1. díl: Pohřební zvyky goril? Cítí smutek jako my
Se smrtí u zvířat je spojeno mnoho kontroverzních otázek. Trpí zvířata ztrátou blízkého člena své rodiny či skupiny? U primátů a zvláště u lidoopů máme k dispozici poměrně přesvědčivou sbírku důkazů vycházejících z jejich chování a reakcí, které naznačují, že v nitru skutečně trpí.
Díky zákonu o ochraně přírody, který byl schválen loni, pachatele čekají tvrdé tresty. A to pokuta ve výši 128 milionů korun nebo doživotní vězení. Rafiki byl vůdcem sedmnáctičlenné tlupy, která byla zvyklá na kontakt s lidmi. I proto se mezi turisty těšil popularitě. Po jeho smrti však může roli vůdce převzít samec, který se bude i s tlupou držet od lidí dál. To může mít podle národního parku Bwindi Impenetrable vliv na zdejší turismus.
Gorily horské jsou ohroženy nejen pytláctvím a válečnými konflikty, ale také nemocemi, parazity a klimatickou změnou. V současné době pro jejich populaci představuje velký problém také těžba ropy v oblasti Virunga v Kongu a kácení pralesů. A to jak kvůli dřevu, tak kvůli získání zemědělských ploch.