reklama

Řada občanů na respektování covidových doporučení mentálně nemá, prohlásil Kubek

Jsem skeptický, že lidé, kteří porušují nařízení, budou respektovat protiepidemická doporučení. Prohlásil to prezident České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se coby zastánce očkování neshodl s lékařem Janem Hnízdilem, který vakcínu považuje za experimentální.

reklama

„Jsem skeptický v tom, že lidé, kteří porušují nařízení, budou respektovat doporučení. Řada našich občanů na to mentálně nemá. Víme, že omikron je tady a budeme s napětím očekávat, jestli zvýšený počet nakažených způsobí větší zaplnění nemocnic než v předchozích vlnách. Doufejme, že díky proočkovanosti a imunitě to zvládneme,“ řekl Kubek.

Hnízdil uvedl, že „jsou odchytáváni zdraví lidé a na základě testu jsou izolováni, šikanováni a donuceni k vakcinaci, která je experimentem“.

Proti jeho slovům se Kubek okamžitě ohradil. „Vakcína je bezpečnější. Neměli bychom se vracet do středověku a hrát ruskou ruletu a hazardovat se svým zdravím, abychom poslouchali alternativce a škodili sami sobě,“ pronesl.

„Pan prezident (České lékařské komory Kubek – pozn. red.) se snaží marně. Na jeho invektivy nebudu reagovat, to je pod mojí úroveň,“ zareagoval Hnízdil.

Svůj názor přidal i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula: „Žádná vakcína nebyla testována na tolika lidech jako tato. Nedá se považovat za experimentální. Chráníme proti těžkým průběhům a to je jasně dokázáno.“

Sex s HIV pozitivním

Podle Kubka i to, že přenašeč viru HIV nevykazuje příznaky, neznamená, že není nebezpečný. „Úkolem zdravotníků je i prevence, aby zdraví zůstali zdraví. Když říká pan Hnízdil neodchytávat zdravé lidi, co jsou covid pozitivní, jestli by si troufl mít nechráněný sex s osobou HIV pozitivní,“ konstatoval.

„Pozitivita vůbec nevypovídá o tom, jestli člověk je nakažený, nakažlivý, nebo nemocný. Mícháme hrušky s jablky. Nezlobte se na mě, odborně to je úplně mimo,“ pravil Hnízdil.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera mají vědci i veřejnost o covidu dostatek znalostí. „Určitě to je jedna z nemocí, se kterou jsme se dva roky seznamovali. Je na čase, zvlášť, když jsou bezpečnější podmínky, abychom s ní pracovali jako s jakoukoliv infekční chorobou,“ dodal exministr zdravotnictví Arenberger.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama