Řada občanů na respektování covidových doporučení mentálně nemá, prohlásil Kubek

Jsem skeptický, že lidé, kteří porušují nařízení, budou respektovat protiepidemická doporučení. Prohlásil to prezident České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se coby zastánce očkování neshodl s lékařem Janem Hnízdilem, který vakcínu považuje za experimentální.

„Jsem skeptický v tom, že lidé, kteří porušují nařízení, budou respektovat doporučení. Řada našich občanů na to mentálně nemá. Víme, že omikron je tady a budeme s napětím očekávat, jestli zvýšený počet nakažených způsobí větší zaplnění nemocnic než v předchozích vlnách. Doufejme, že díky proočkovanosti a imunitě to zvládneme,“ řekl Kubek.

Hnízdil uvedl, že „jsou odchytáváni zdraví lidé a na základě testu jsou izolováni, šikanováni a donuceni k vakcinaci, která je experimentem“.

Proti jeho slovům se Kubek okamžitě ohradil. „Vakcína je bezpečnější. Neměli bychom se vracet do středověku a hrát ruskou ruletu a hazardovat se svým zdravím, abychom poslouchali alternativce a škodili sami sobě,“ pronesl.

„Pan prezident (České lékařské komory Kubek – pozn. red.) se snaží marně. Na jeho invektivy nebudu reagovat, to je pod mojí úroveň,“ zareagoval Hnízdil.

Svůj názor přidal i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula: „Žádná vakcína nebyla testována na tolika lidech jako tato. Nedá se považovat za experimentální. Chráníme proti těžkým průběhům a to je jasně dokázáno.“

Sex s HIV pozitivním

Podle Kubka i to, že přenašeč viru HIV nevykazuje příznaky, neznamená, že není nebezpečný. „Úkolem zdravotníků je i prevence, aby zdraví zůstali zdraví. Když říká pan Hnízdil neodchytávat zdravé lidi, co jsou covid pozitivní, jestli by si troufl mít nechráněný sex s osobou HIV pozitivní,“ konstatoval.

„Pozitivita vůbec nevypovídá o tom, jestli člověk je nakažený, nakažlivý, nebo nemocný. Mícháme hrušky s jablky. Nezlobte se na mě, odborně to je úplně mimo,“ pravil Hnízdil.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera mají vědci i veřejnost o covidu dostatek znalostí. „Určitě to je jedna z nemocí, se kterou jsme se dva roky seznamovali. Je na čase, zvlášť, když jsou bezpečnější podmínky, abychom s ní pracovali jako s jakoukoliv infekční chorobou,“ dodal exministr zdravotnictví Arenberger.

Tagy: