reklama

Očkování nedává před vrcholem pandemie smysl, tvrdí imunolog Drbal. Flegr oponuje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodl s imunolog Karlem Drbalem na téma povinného očkování proti covidu. Zatímco podle Flegra si odpůrci této myšlenky pletou svobodu se sobectvím, Drbalovi samotná vakcinace v současnosti skoro ani nedává smysl.

reklama

„Povinné očkování tu bude, jen se nejdřív samozřejmě zavede v západní Evropě, kde si nepletou svobodu s absolutním sobectvím. Tam opravdu vědí, že svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného,“ konstatoval Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. S tím však imunolog Karel Drbal nesouhlasil.

Nutnost, nebo nesmysl?

„Já bych řekl, že je to jednoznačný zásah do integrity jedince. Vakcíny proti respiračním onemocněním fungují jinak než dětské očkování. Proto, jak říkal profesor Flegr o svobodě druhého, já jako neočkovaný toho druhého neovlivňuji,“ oponoval imunolog. Podle Drbala je hlavním problémem očkování jeho menší účinnost proti variantě omikron než proti předchozím mutacím.

„Očkování nebrání šíření viru a už vůbec ne v případě varianty omikron. Takže nastavovat povinné očkování v tomto okamžiku mi nedává smysl. Já bych jen varoval před tím, že do vrcholu pandemické vlny není z hlediska imunologie rozumné se nechat očkovat,“ dodal Drbal.

Nepokoje v Rakousku

Flegr v tomto případě poukázal na to, že u očkovaného jedince bývá menší šance, že covid dál přenáší nebo že kvůli onemocnění skončí v nemocnici.

„Když mladí, kteří mají nízkou úmrtnost na covid, odmítnou očkování, tak se dá spočítat, kolik kvůli tomu bude umírat starších. Myslím, že na Západě si to brzy spočítají. Očkování tam bude povinné a my se připojíme, protože nebudeme chtít být barbaři,“ řekl Flegr.

Povinné očkování v Rakousku, kde má být za necelý měsíc v rámci EU zavedené jako první, má v zemi mnoho kritiků. Na denním pořádku jsou demonstrace i souboje mezi odpůrci a podporovateli vakcinace. Právě hrozba ještě většího rozdělení společnosti je jedním z argumentů Fialovy vlády, proč chce v případě vakcinace zachovat dobrovolnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama