Co Čech, to trenér! - 6.1. v 18:00
Evoluční biolog Jaroslav Flegr se ve vysílání CNN Prima NEWS neshodl s imunolog Karlem Drbalem na téma povinného očkování proti covidu. Zatímco podle Flegra si odpůrci této myšlenky pletou svobodu se sobectvím, Drbalovi samotná vakcinace v současnosti skoro ani nedává smysl.
„Povinné očkování tu bude, jen se nejdřív samozřejmě zavede v západní Evropě, kde si nepletou svobodu s absolutním sobectvím. Tam opravdu vědí, že svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného,“ konstatoval Flegr v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. S tím však imunolog Karel Drbal nesouhlasil.
Jak předejít kolapsu? O covid pacienty by se starali i nakažení zdravotníci, říká Philipp
Možností, jak předejít nedostatku zdravotníků, je umožnit pracovat i těm, kteří budou infikovaní a bezpříznakoví. Postup, který zavedli ve Francii, by mohl být aplikován i v Česku. Uvedl to poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Poslankyně Karla Maříková (SPD) ovšem upozornila na to, že při podobné praxi je třeba brát v potaz, že nová varianta omikron je sice mírnější, ale na druhou stranu mnohem nakažlivější.
Nutnost, nebo nesmysl?
„Já bych řekl, že je to jednoznačný zásah do integrity jedince. Vakcíny proti respiračním onemocněním fungují jinak než dětské očkování. Proto, jak říkal profesor Flegr o svobodě druhého, já jako neočkovaný toho druhého neovlivňuji,“ oponoval imunolog. Podle Drbala je hlavním problémem očkování jeho menší účinnost proti variantě omikron než proti předchozím mutacím.
„Očkování nebrání šíření viru a už vůbec ne v případě varianty omikron. Takže nastavovat povinné očkování v tomto okamžiku mi nedává smysl. Já bych jen varoval před tím, že do vrcholu pandemické vlny není z hlediska imunologie rozumné se nechat očkovat,“ dodal Drbal.
Nepokoje v Rakousku
Flegr v tomto případě poukázal na to, že u očkovaného jedince bývá menší šance, že covid dál přenáší nebo že kvůli onemocnění skončí v nemocnici.
„Když mladí, kteří mají nízkou úmrtnost na covid, odmítnou očkování, tak se dá spočítat, kolik kvůli tomu bude umírat starších. Myslím, že na Západě si to brzy spočítají. Očkování tam bude povinné a my se připojíme, protože nebudeme chtít být barbaři,“ řekl Flegr.
Povinné očkování v Rakousku, kde má být za necelý měsíc v rámci EU zavedené jako první, má v zemi mnoho kritiků. Na denním pořádku jsou demonstrace i souboje mezi odpůrci a podporovateli vakcinace. Právě hrozba ještě většího rozdělení společnosti je jedním z argumentů Fialovy vlády, proč chce v případě vakcinace zachovat dobrovolnost.