reklama

Covid by měl být brán jako normální respirační nemoc, shodují se i dříve opatrní odborníci

Přístup ke koronaviru by měl být co nejdřív stejný jako k jiným respiračním infekcím, apelovala ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová. Souhlasí s ní i vedoucí oddělení virologie Hana Zelená či epidemiolog Roman Prymula. Podle něj ale v současné době takovému přístupu brání omikron, který však na druhou stranu může i pomoci. Před vznikem nové varianty přitom odborníci mluvili opatrněji.

reklama

„Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ uvedla ve vysílání Roháčová. „Onemocnění bude zařazeno v uvozovkách do portfolia běžných infekčních nemocí. U běžných respiračních infekcí také nenařizujeme karanténu, i když se to týká třeba velmi závažného onemocnění chřipkou,“ dodala lékařka.

S ní souhlasila i viroložka Zelená. Podle ní se koronavirus začíná chovat jako sezonní onemocnění. „Předpokládám, že po uplynutí zimního období dojde k poklesu čísel. Ale může se stát, že se začínajícím podzimem se koronavirus opět vrátí ve větší míře,“ upozornila.

Zelená také uvedla, že virus bude nadále mutovat a budou se objevovat jeho nové varianty. „Ale s každou vlnou se imunitní stav populace zdokonaluje a zlepšuje. Takže to vidím také optimisticky. Virus nezmizí, ale jeho závažnost se pro obyvatelstvo bude snižovat,“ popsala viroložka.

Podobně to vidí i epidemiolog Roman Prymula. „Do budoucna by covid měl být brán jako normální respirační onemocnění,“ zdůraznil v pořadu Nový Den na CNN Prima NEWS. Zároveň ale upozornil, že Česku v následujících dvou týdnech hrozí vlna omikronu, kdy bude přibývat 30 až 50 tisíc nakažených denně.

„Těžko tak covid můžeme brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ vysvětlil. „Ale věřím, že se dožijeme doby, kdy bude brán jako normální respirační onemocnění,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

Podle něj k tomu může pomoct právě nová varianta omikron, která je sice nakažlivější, ale zároveň díky ní mají lidé méně těžkých průběhů nemoci a méně kvůli ní umírají.

Přistupujme k očkovaným i neočkovaným stejně

Vláda ve středu kvůli omikronu rozhodla, že se od úterý 11. ledna zkrátí karantény a izolace na pět dnů. Zároveň nařídila od 17. ledna testovat dvakrát týdně všechny zaměstnance firem, tedy očkované i neočkované. Nově také musí vakcinovaní i lidé, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali nemoc, do karantény po rizikovém kontaktu s nakaženými, což dříve nemuseli.

S takovým rozhodnutím odborníci souhlasí. „K lidem by se z epidemiologického hlediska mělo přistupovat stejně, ať už jsou očkovaní, nebo ne. Zvlášť v současné době, kdy virus dokáže uniknout postvakcinační imunitě i imunitě nabyté proděláním infekce,“ upozornila Zelená.

Podle ní je v současné době čas na diskusi právě o tom, zda k oběma skupinám přistupovat striktně, tedy že se musí povinně všichni testovat a chodit do karantény, nebo jestli tato opatření zrušit a začít brát covid jako normální respirační nemoc.

Díky očkování neumřete, tvrdí Válek

I když očkovaní už nebudou mít podobné výhody jako dřív, odborníci vakcinaci doporučují. „Ochrana očkování není taková, aby zabránila infekci. Zabrání ale těžkému průběhu a může dojít k tomu, že díky vakcinaci u lidí probíhá infekce bezpříznakově,“ zdůraznila Zelená.

Podobně k očkování vyzývá i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Díky očkování neumřete, to je přeci obrovská výhoda,“ řekl ve středu CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama