RADAR: Českem se proženou supercelární bouře. Meteorologové varují před vznikem tornád

Moravou se prohnalo další tornádo, potvrzují lovci bouřek.

Během sobotního večera by měly do České republiky dorazit supercelární bouřky, které mohou přinést ty nejnebezpečnější jevy – od velkých krup až po silné nárazy větru –, varují meteorologové. Vyloučit není možné ani vznik tornád. Do poloviny týdne by pak mělo vydržet chladnější počasí, nicméně postupně se začne oteplovat a opět se dočkáme teplot kolem 25 °C.

V sobotu by mělo být oblačno až polojasno, místy se objeví přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 25 a 29 °C, na jihu Moravy vystoupají až na 31 °C, v tisíci metrech nad mořem bude kolem 22 °C.

Později během večera bude od Bavorska přicházet studená fronta. Mělo by být zataženo, přibývat srážek a bouřek. Nejsilnější pravděpodobně udeří ve střední části republiky. Ale jistě se to ještě nedá určit. Nejméně ohrožený je pak severozápad a sever Čech, pro které odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu vydali mírnější výstrahu.

Pro zbytek České republiky platí od 15 hodiny až do nedělní šesté hodiny ranní výstraha před velmi silnými bouřkami. „Ty by mohly přinést ty nejnebezpečnější jevy – od velkých krup přes přívalové srážky až po silné nárazy větru a lokální downbursty (dopady studeného vzduchu),“ varují experti a dodávají, že hrozí i riziko vzniku tornád.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Supercela ze Znojemska se prohnala Brnem. Už předchozí bouře lámala stromy a stopla vlaky

„V bouřce se budou vyskytovat silné nárazy větru až kolem 90 km/h. V přívalových srážkách může za velmi krátké období spadnout až kolem 50 milimetrů vody a v případě, že přes jedno místo projde více bouřek, to může být až kolem 70 milimetrů. Takovéto množství není kanalizace ve městech schopna pobírat a hrozí i přívalové povodně,“ uvedl meteorolog Josef Hanzlík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Meteorologové rovněž nevylučují i riziko vzestupu vodních hladin a vydali výstrahu před povodněmi. „Hrozí možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě,“ upozorňují.

Situaci ve svém regionu můžete sledovat prostřednictvím radaru:

Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v pravém horním rohu příslušnou kategorii. V případě bouřek místo Radar, blesky rozklikněte kategorii Déšť, bouře a následně Bouře. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.

V následujících dnech by mělo být počasí klidnější. Ještě v neděli na východě republiky mohou udeřit bouřky, na pondělí a úterý už meteorologové předpovídají na většině území jen přeháňky. Dojde ale k rapidnímu ochlazení, teploty budou dosahovat maximálně 21 °C. V průběhu týdne se však postupně oteplí a opět se dočkáme teplot kolem 25 °C.

Tagy: