reklama

Rajchl: Očkování je zbytečné a na omikron nezabírá. Nesmysl, reagoval Hořejší

Očkování proti koronaviru je zbytečné, proti variantě omikron totiž nezabírá. V pořadu 360° to prohlásil právník a představitel Iniciativy 21 Jindřich Rajchl (Trikolora). S jeho výroky ovšem nesouhlasí imunolog Václav Hořejší, který očkování hájí.

reklama

Rajchl ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že není zastáncem očkování a už vůbec ne povinného. „Je to proto, že se jedná o nový typ vakcíny. Nemáme žádné znalosti o tom, jaká budou dlouhodobá rizika,“ řekl právník a člen hnutí Trikolora.

Ten dále prohlásil, že ani nevidí důvod očkovat se v době, kdy v Evropě nastupuje nová varianta koronaviru zvaná omikron. Podle něj totiž vakcína na tuto mutaci nezabírá. „Vakcína proti omikronu je naprosto zbytečná,“ řekl Rajchl.

Rajchl patří mezi představitele a signatáře Iniciativy 21. Ta odmítá povinné očkování pro příslušníky Integrovaného záchranného systému (IZS), kam patří například policisté, hasiči a zdravotníci. Příslušníci IZS, kteří petici podepsali, hrozí, že svá zaměstnání opustí. „Mám denně desítky telefonátů. Velká většina skončí. Pan Švejdar (policejní prezident – pozn. red.) řekl, že 10 tisíc policistů není naočkováno,“ pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS Rajchl. „Je to vakcinační propaganda. Je to snaha do lidí nacpat vakcínu za každou cenu,“ dodal.

Hořejší: Nechápu, že se bojí píchnutí do ramene

S jeho slovy ovšem nesouhlasí imunolog Václav Hořejší. Ten zároveň nechápe, proč se příslušníci IZS, kteří petici podepsali, očkování proti koronaviru obávají. „Vždyť tu máme i povinné očkování kojenců proti devíti nemocem. Ty děti to zvládnou bez problémů a tito dospělí lidé se bojí jednoho píchnutí do ramene,“ poznamenal Hořejší.

Podle něj odpůrci vakcinace v řadách IZS představují pouze menšinu. Kromě toho má za to, že jsou jejich výhrůžky o opuštění zaměstnání plané. „Nevěřím, že odejdou. Pokud lidé, kteří v těchto zaměstnáních mají dobré a placené místo, říkají, že skončí a budou nezaměstnanými, tak tomu nevěřím,“ prohlásil na adresu signatářů petice.

Kromě toho oponoval i výroku Rajchla, že vakcíny proti koronaviru nejsou řádně vyzkoušené. „Ve skutečnosti podstoupily úplně normální postup, proběhly všechny fáze klinických testů a byly předloženy institutům, které to mají vyhodnotit,“ řekl imunolog.

Následně vyjmenoval, že v Evropské unii vakcíny schválila Evropská léková agentura, v USA tamní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a i přímo u nás Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Všude zasedají špičkoví odborníci. A jejich kolektivní mínění je daleko důležitější než mínění nějakých individuí výjimečných v tom, že se liší v nějakých názorech,“ dodal Hořejší v pořadu 360°.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama