reklama

Docílit imunity proděláním nemoci je středověk. Očkování dává větší smysl, tvrdí Mounajjed

Získat imunitu jen proděláním nemoci COVID-19 je jako za středověku. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to prohlásil stomatolog a představitel iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. Za daleko lepší možnost považuje očkování, přestože může vydržet kratší dobu.

reklama

„Docílit imunity proděláním choroby je trošku středověk. Silnější to přežijí, ti slabší ne,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Mounajjed. Na jednu stranu sice připouští, že očkování coby ochrana před onemocněním COVID-19 sice nejspíš trvá jen omezenou dobu, ale i tak ho vidí jako smysluplnější řešení.

Vakcína jako taková podle něj má svoji roli a stejně tak i posilující třetí dávka, na kterou mají od úterý nárok všichni lidé starší 18 let, kterým uběhlo již alespoň pět měsíců od druhé dávky. Dokládá to i počtem hospitalizovaných. „Daleko více hospitalizovaných bylo lidí, kteří nebyli očkovaní,“ uvedl Mounajjed.

Ten dodal, že lidé by tak neměli spoléhat jen na vlastní imunitu či prevenci. „Pořád věřím v prevenci. Od prvního ročníku medicíny jsme byli učeni, že to je alfa a omega všeho. Když ale padne prevence, tak musíme zahájit léčbu,“ dodal lékař.

Kromě toho se i vyslovil pro očkování nejmenší populace – dětí. „Nejvíce se bojíme o naše děti, to samé mám i já. Své děti už mám očkované,“ poznamenal Mounajjed. Ten dále doplnil, že v nemocnicích sice dětští pacienti nejsou v příliš velké míře zastoupeni, ale když už jsou hospitalizovaní, tak jsou témě bez výjimky neočkovaní.

Kolář: Letos bychom mohli s covidem skoncovat

K očkování dětí by naopak nepřistupoval fyzioterapeut Pavel Kolář. „Nechal bych to na individuálním posouzení. Nejsem zastáncem povinnosti, spíš doporučení. Povinnost strašně rozděluje náš národ,“ řekl ve vysílání pořadu Co Čech, to politik! Kolář.

Podle něj bychom v roce 2022 mohli již skoncovat s covidem. „Bude hrozně záležet na omikronu. Jestliže bude mít nízký klinický význam a přenese se přes naši populaci, tak vytvoří kolektivní imunitu a možná můžeme skončit s covidem,“ dodal fyzioterapeut.

Tagy:
očkování vakcína koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru koronavirová opatření Pavel Kolář Radek Mounajjed prodělání nemoci Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama