Policie na demonstraci? Sporné video sdílela i Vildumetzová. Ohýbáte realitu, nařkla ji Pekarová

Ministr vnitra by měl vyvrátit spekulace, že policie na sobotní demonstraci vyprovokovala konflikt u Národního muzea. Víta Rakušana (STAN) k tomu vyzvala bývalá místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Sdílí přitom video, které šíří také představitelé alternativní či vlastenecké scény. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se jí v souvislosti s tímto příspěvkem zeptal, zda „je jí dobře“. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) Vildumetzová ohýbá realitu.

„Dostalo se ke mně toto video. Šíří se s komentářem, že muž v hnědé kukle dá policistům povel k útoku a konflikt tak vyprovokuje. Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr Vít Rakušan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace,“ uvedla Vildumetzová na Twitteru.

ČTĚTE TAKÉ: Pospíšil: Útok na muzeum je vrchol. Strašná symbolika, extremisté demonstraci zneužili

V sobotu byli na místě také reportéři CNN Prima NEWS, kteří mohou potvrdit, že policie skutečně útok nevyprovokovala. Naopak demonstrující se snažili natlačit k budově muzea, čemuž se policisté snažili zabránit.

Stojí si za tím také policie. „Jak je patrné z námi pořízených záběrů, po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč. Policisté se naopak v řadě případů museli potýkat s nevybíravým jednáním, ať už se slovními, či v několika případech i fyzickými ataky a k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy,“ napsala policie na Twitter.

Bývalá místopředsedkyně Sněmovny tím proto mnohé šokovala. „Paní poslankyně, je vám dobře?“ ptal se v reakci europoslanec Zdechovský. Lidé především kritizují fakt, že video nezobrazuje celkový kontext.

Podle předsedkyně TOP 09 Pekarové Vildumetzová ohýbá realitu. „Po zveřejnění videa policie je zřejmé, že ohýbáte realitu. Měla byste se okamžitě omluvit policistům, kteří dělali dobře svou práci a zamezili výtržnostem. Když mě chcete odvolávat za vaše nedodržování pořádku v PS, snesu to. Nepoškozujte však dobré jméno záchranného systému,“ napsala na Twitter.

Rakušan: Zákrok policie byl profesionální

Zákrok policie po sobotní demonstraci v Praze byl podle ministra vnitra Rakušana profesionální. „Je možné, že někdo bude nějaký konkrétní zákrok nějakým způsobem napadat a podobně, ale mně přišel velmi profesionální. V první fázi defenzivní. Policie se primárně snažila odvést lidi před muzeem, kteří mohli být potenciálním terčem těch, kteří se snažili násilně vzniknout do Národního muzea,“ uvedl Rakušan.

Strana PRO v prohlášení vydaném v neděli uvedla, že k pokusům o stržení vlajky z budovy muzea došlo až po ukončení demonstrace. Zároveň naznačila možnou účast provokatérů. „Z videozáznamů incidentu, které byly následně publikovány, se nelze vyhnout závěru, že minimálně část ‚civilních osob‘, které nepokoje na tomto místě záměrně vyvolávaly či se na nich aktivně podílely, postupovala tak, jako by měla podrobné znalosti a zkušenosti z taktického výcviku Policie ČR či jiných složek ozbrojených sborů,“ uvádí se v prohlášení.

Tagy: