Rakušan otevřeně: Napadlo mě s tím seknout, kapitán ale nesmí opustit potápějící se loď

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pořadu 360 Soukromí politiků

360° Soukromí politiků (711)

Aktuální kauza Dozimetr, která se točí kolem pražského magistrátu, otřásla politickou kariérou několika čelných představitelů hnutí STAN. Předseda partaje a ministr vnitra Vít Rakušan přemýšlel, že sám skončí. Sdělil to v letním speciálu pořadu 360°. Důvodem byl extrémní tlak, kterému byl kvůli skandálu vystaven. Podle svých slov chce ale zůstat, protože pravý kapitán nemůže opustit potápějící se loď.

„Samozřejmě, že takové myšlenky člověka napadají. Ten tlak je obrovitánský,“ odpověděl Rakušan na dotaz, zda uvažoval o rezignaci. Na mnohé věci prý zůstal sám, když přišel o několik místopředsedů hnutí. Europoslanec Stanislav Polčák a exministr školství Petr Gazdík kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignovali, Věslav Michalik náhle zemřel a stále sloužící 1. místopředseda Jan Farský je už několikátým měsícem v USA na univerzitní stáži.

Rakušan použil příměr k potápějící se lodi, kterou jako první opouští krysy. Na druhou stranu však zmínil, že kapitán nemůže loď opustit v době, kdy se nedaří. „Já tam samozřejmě musím zůstat a pokoušet se všechny ty věci jako takové řešit,“ vysvětlil šéf hnutí STAN.

Současné období kolem své partaje vnímá jako doposud nejhorší za dobu, co je v politice. „Samozřejmě je to ten nejproblematičtější a osobně nejtěžší moment v mé kariéře. Pohledy zklamaných lidí mě bolí a já je musím jenom přesvědčit tím, že hnutí vypadá jinak a že ho budou reprezentovat lidé, kteří se nikdy ničemu nezpronevěřili,“ pokračoval ve vysílání CNN Prima NEWS Rakušan.

Ministr vnitra a 1. vicepremiér připomněl, že řada dalších politických stran v historii České republiky měla své problémy. „Je to velmi nepříjemné, ale pokud se nám ten červencový restart povede, tak věřím, že získáme důvěru zpátky,“ doplnil Rakušan a slíbil voličům ukázat, že hnutí STAN „není reprezentováno nějakými podivnými šíbry“.

Že se s Bartošem nebavíme? Museli jsme se tomu smát

V loňském roce se Rakušan zjevně velmi sblížil s lídrem Pirátů Ivanem Bartošem, se kterým utvořil předvolební koalici do sněmovních voleb. Ty pro uskupení celkově nedopadly špatně, ale nastal obrovský nepoměr mezi mandáty. Zatímco Piráti, na první pohled tahouni koalice, získali jen čtyři poslance, Rakušanovi Starostové si díky kroužkování zajistili hned 33 křesel.

I přes občasná zhrzená slova mezi oběma partajemi Rakušan říká, že s Bartošem má i nadále dobrý vztah. „Já si myslím, že s Ivanem Bartošem ten vztah máme pevnější, než by se mediální mohlo zdát a že i teď, když o nás psali, že ti dva se už nebaví a podobně, tak jsme se tomu spolu na vládě smáli a říkali jsme, že bychom si asi měli udělat selfíčko, jak sedíme vedle sebe, komunikujeme spolu a podobně,“ řekl ve speciálu 360° Rakušan.

Rakušanovi přijali ukrajinskou rodinu

Resort vnitra je i vzhledem k uprchlické krizi spjaté s válkou na Ukrajině aktuálně mimořádně důležitým, a tak Rakušan patrně vůbec nezažije klasické léto, kdy by mohl delší čas strávit s rodinou. Ve finále by z letních prázdnin měl mít volných jen zhruba pár dní. „Tak týden stále ještě vypadá nadějně a to bych si nechtěl nechat vzít,“ zmiňuje Rakušen s tím, že volné dny asi využije na začátku srpna.

Přiznává přitom, že těžká pracovní situace se odráží i na domácnosti. Zejména manželka není příliš šťastná. „Samozřejmě i pro ní a moji rodinu je celý ten půlrok asi tím nejtěžším, co jsme společně zažili,“ říká 1. vicepremiér.

Rakušan ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné dále řekl, že jeho resort vnitra a přidružené složky zvládly migrační krizi velmi dobře, ale ovace od veřejnosti za to neočekával. Česko dokázalo pojmout přes 300 tisíc uprchlíků, přičemž část z nich už se zapojila i do pracovního procesu.

Ministr vnitra zmínil, že i on sám poskytl ubytování rodině z Ukrajiny. „My máme s manželkou doma paní z Ukrajiny s dvanáctiletou dcerou, takže jsme se do toho procesu pustili vlastně i sami po vlastní linii. A to, že jsme těm lidem byli schopni pomoct a ukázat, že to Česká republika umí, že tady více než 70 procent populace nějakým způsobem pomohlo, tak ten potlesk tady není důležitý. Tady jde o realitu a my jsme těm lidem fakt pomohli,“ dodal Rakušan.

Tagy:
rodina Vít Rakušan STAN ministr vnitra Ivan Bartoš Petr Gazdík Starostové a nezávislí prezidentské volby v ČR 2023 Česko Stanislav Polčák 360° Volby do zastupitelstev obcí v Česku Pražský magistrát