Zeman: Rakušan by mi měl za jmenování Balaše děkovat. Skřípěl jsem zuby

Prezident Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové (3. 7. 2022)

PARTIE s prezidentem Milošem Zemanem 3.7.2022

Hnutí STAN, které aktuálně čelí vnitřní krizi po kauze bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, vyjma svého předsedy Víta Rakušana nemá významnou osobnost. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to pronesl prezident Miloš Zeman. Ten dále zmínil, že zvažoval nejmenovat nového ministra školství Vladimíra Balaše, který byl nominován právě hnutím STAN. Balašovi totiž hlava státu vyčítá jeho kroky v minulosti.

„Já v tom hnutí vyjma pana Rakušana nevidím žádnou významnou osobnost,“ řekl na adresu Starostů a nezávislých Zeman a dodal, že v partaji prostě „nejsou lidi“. Kromě toho ocenil Rakušana za to, že podle něj zvládl migrační krizi spjatou s ruskou invazí na Ukrajinu.

Na druhou stranu však podle Zemana není dobrým předsedou svého politického hnutí, a to kvůli sérii skandálů, které STAN v posledních měsících utrpěli. Zeman konkrétně vyjmenoval šest takových kauz. Naposledy vedením partaje otřásla ta kolem Petra Hlubučka a zatýkání v souvislosti s pražským dopravním podnikem.

„Když to řeknu trochu cynicky a přehnaně, jeho (hnutí STAN) jediným programovým bodem, minimálně hlavním, je to, čemu se učeně říkalo rozpočtové určení daní a čemu se neučeně říká penězovody. To znamená, že toto hnutí logicky především zajímalo, jak ubrat peníze z centrální pokladny a přenést ji na komunální úroveň. A možná, že to trochu souvisí s těmi korupčními skandály pana Hlubučka,“ prohlásil Zeman.

Kauza se dotkla mimo jiné dnes už bývalého ministra školství Petra Gazdíka, který kvůli ní na svůj post rezignoval. Jeho místo tak nakonec zaujal dosavadní poslanec a vysokoškolský pedagog Vladimír Balaš. Tomu Zeman při jmenování vyčetl, že coby děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity pomohl k přijetí exministru vnitra Janu Rumlovi snížením potřebné hranice získaných bodů. Prezident rovněž zkritizoval Balašovu roli v kauze kolem Investiční a poštovní banky.

Kvůli této kritice se do prezidenta po jmenování Balaše opřel právě Rakušan, který na sociálních sítích uvedl, že Zeman již brzy bude „důchodcem“, neboť mu za několik měsíců končí jeho druhý prezidentský mandát. „Samozřejmě, že když pan Rakušan navrhl pana Balaše, a já jsem ho při přijímacím rozhovoru takříkajíc zkritizoval, tak lidsky pochopím, že se naštval,“ řekl Zeman.

Ten zároveň přiznal, že kvůli Balašovým „hříchům z mládí“ dokonce zvažoval, že Rakušanovi se jmenováním nevyhoví. „Ať se pan Rakušan naštvává, jak chce, dosadil ministra školství s těmito dvěma velmi černými puntíky a mně by měl naopak poděkovat, že jsem ho nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval,“ poznamenal prezident.

Polibek smrti pro Blažka s Černochovou

Hlava státu v uplynulých týdnech nešetřila kritikou ani na některé další ministry. Velmi ostře dlouhodobě mluví zejména o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti) a také o ministryni pro vědu a výzkum Heleně Langšádlové (TOP 09).

I mezi členy vlády jsou ale jednotlivci, kteří Zemana potěšili. Konkrétně jmenoval ministra spravedlnosti Pavla Blažka a šéfku resortu obrany Janu Černochovou (oba ODS). Zároveň v Partii Terezie Tománkové s úsměvem poznamenal, že této dvojici svojí pochvalou dává „polibek smrti“.

A řeč se v Partii stočila i na současné české předsednictví Rady Evropské unie. Opoziční hnutí ANO a SPD Fialův kabinet dlouhodobě kritizuje, a tak se nabízí otázka, zda se nepokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě podobně, jako tomu bylo při českém předsednictví v roce 2009. Tehdy padla vláda premiéra Mirka Topolánka.

„Já bych s tím hlasováním o nedůvěře počkal po předsednictví,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Zeman. Navíc zmínil, že vláda se aktuálně může opírat celkem o 108 poslanců, a tím pádem by v případě hlasování měla takřka jistotu, že jej ustojí.

Tagy: