Rakušan natáčel v autě video bez bezpečnostního pásu. Byla to chyba, pokutu uhradím, kaje se

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zveřejnil na sociální síti X video, ve kterém jede v autě na místě spolujezdce bez zapnutého bezpečnostního pásu na debatu ve Vyškově. Později se omluvil a uvedl, že je připraven zaplatit pokutu. Ve videu reagoval na nedělní video opozičního lídra Andreje Babiše (ANO), v němž šéf hnutí „zpovídá“ kohouta Silvera ohledně dovozu ukrajinského obilí.

„Dnes (4. března, pozn. red.) jsem cestou na Debatu bez cenzury natočil video v autě, bohužel bez pásu. Omlouvám se, byla to chyba,“ uvedl šéf resortu na sociální síti X. V pondělí zamířil do Vyškova, kde ho čeká další zastávka v rámci debatních akcí pod názvem Debaty bez cenzury.

K TÉMATU: Babiš a ANO jsou zhoubou pro společnost, říká Nerudová. Hnutí STAN jí prý přirostlo k srdci

Doplnil, že je připraven nést za své pochybení zodpovědnost a zaplatit příslušnou pokutu. Příspěvek zakončil souvisejícím apelem na účastníky provozu: „A vy, prosím, buďte pozornější než já. Pásy zachraňují životy.“

Za jízdu bez bezpečnostního pásu spolujezdce hrozí podle organizace BESIP pokuta od 1 500 do 2 000 korun na místě nebo správní řízení na úřadě, ve kterém je maximální sankce pět tisíc korun.

Ve svém videu Rakušan reagoval na příspěvek šéfa hnutí ANO, kterým Babiš rozvířil vody sociálních sítí. V něm vystupoval společně s kohoutem Silverem, který podle lídra hnutí „nemá rád ukrajinské obilí, protože říká, že je kontaminované“. Ministr k tomu mimo jiné řekl: „Nemá rád fakta a tak šíří lži a bludy. Nežerte mu to. Ty řeči jsou fakt kontaminované.“

Kvůli jízdě bez pásu v automobilu čelila v minulosti kritice Alena Schillerová (ANO). Nepřipoutaná na zadním sedadle byla tehdejší ministryně financí vidět ve videu z února 2021, v němž jela zkontrolovat do obchodních řetězců, zda po dočasném zrušení daně z přidané hodnoty snížily ceny respirátorů.

Za pochybení se Schillerová omluvila a uvedla, že pošle 10 tisíc korun Českému sdružení obětí dopravních nehod. Policie jí tehdy uložila pokutu 1 500 korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nátlak na Hayata Okamuru? Toho pána neznám, pronesl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Rozkoly ve Spolu podle něj nevadí

Tagy: