Rakušan: Nelegální migrace je v Česku horší než v roce 2015. ČR je tranzitní zemí

Nelegální migrace přes Českou republiku je nejhorší od krizového roku 2015. Na tiskové konferenci při příležitosti cvičení policie k případnému uzavření hranic to novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil však, že Česko není cílovou zemí nelegálních migrantů. Zároveň je podle něj však nejzatíženější zemí na počet obyvatel v rámci Evropské unie v souvislosti s příchodem utečenců z Ukrajiny.

„Migrační situace s nelegální migrací do České republiky, která tedy není cílovou nýbrž tranzitní zemí, není v této chvíli úplně jednoduchá. Především Zlínský a Jihomoravský kraj jsou velmi dotčeny,“ vysvětlil Rakušan.

Situace je podle něj horší než v roce 2015, kdy byla nelegální migrace zásadním tématem. „Záchyty, které v posledních měsících a týdnech máme, jsou opravdu veliké. Jen do konce července zadržela policie při nelegální tranzitní migraci 1960 lidí, což je číslo, které přesahuje i krizový rok 2015,“ řekl.

Nutné je však podle něj rozlišovat mezi nelegální migrací a příchodem uprchlíků z Ukrajiny. „Chtěl bych říci, že je Česká republika zemí, která je schopná pomáhat, jak jsme ukázali od začátku ukrajinské krize. Zároveň bych chtěl poukázat na odlišnost. Máme legální příchozí do České republiky se statutem dočasné ochrany, což jsou ti příchozí z Ukrajiny, kterým Česká republika poskytuje pomoc ve velké míře. Udělili jsme přes 415 tisíc víz o dočasné ochraně, 107 tisíc Ukrajinců má v současné době práci a děti začnou chodit do škol,“ vysvětlil.

„Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že Česká republika je na počet obyvatel v současné době nejzatíženější zemí z Evropské unie, co se migrace týče. Dostali jsme se na hranici kapacit. Musíme umět rozlišit mezi tím, když k nám někdo přichází v nějakém zákonném titulu a mezi tím, kdo v Evropě nelegálně překračuje hranice. Obyvatele a bezpečnost v České republice musíme před nelegální migrací chránit a dobrou zprávou je, že je policie připravena,“ doplnil.

Na hranicích Česka se Slovenskem se v úterý kvůli zvyšování nelegální migrace konalo cvičení ke znovuzavedení kontrol. Zapojila se do něj policie, armáda a celní správa. Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý v ranních hodinách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.