reklama

Rážová: Pro cestující do Řecka bude v každém kraji jedno odběrové místo

Od příštího pondělí mají Češi při cestě do Řecka povinnost předložit mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře a negativní test na COVID-19 starý maximálně 72 hodin. Na úterním briefingu hlavní hygienička Jarmila Rážová informovala, kde mohou lidé zjistit další informace a jak by měli postupovat.

reklama

Rážová oznámila, že v každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Lidé si ale musí test zaplatit sami. Rážová také uvedla, že lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka do poloviny září, je asi 32 tisíc. Jen příští týden jich má odletět kolem 4 800.

Ministerstvo zdravotnictví nyní žádá cestovní kanceláře, aby na e-mailovou adresu crtexterni@mzcr.cz vždy hlásili počet lidí cestujících do Řecka podle bydliště a času jejich odletu z České republiky. „Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku, aby to nebylo zneužíváno,“ apelovala Rážová.

Problém pro cestovní kanceláře

Pro cestovní kanceláře znamenají nová pravidla ohledně cestování do Řecka značné komplikace. Zvažují, jak na nastalou situaci reagovat. „Od včerejšího večera evidujeme na našem call centru desítky hovorů klientů, kteří se dotazují na podrobnější informace k novému opatření zavedenému v Řecku. Naše cestovní kancelář poskytuje nové slevy. Jsou to slevy na testy a poskytujeme je každému klientovi, který zakoupí zájezd do Řecka s odletem po 17. 8.,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Čedoku Eva Němečková s tím, že se slevy týkají pouze nově zakoupených zájezdů. Příspěvek na testy je podle Němečkové 1 500 korun a vztahuje se jak na dospělé, tak na děti.

Cestovní kancelář Alexandria bude lidem, kteří vyrazí do Řecka od 17. srpna až do konce letní sezóny 2020, testy na COVID-19 proplácet. „Stačí, aby nám zákazník poslal účtenku za test, a my mu jej uhradíme, a to až do výše 1 674 Kč, což je cena stanovená vládou. Věřím, že zákazníci tuto vstřícnost ocení,“ okomentoval situaci marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Už před briefingem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevily na Twitteru Chytré karantény, společného projektu ministerstva zdravotnictví, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a dalších institucí. Aktualizovaná mapa odběrových míst s podrobnými informace je na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví už minulý týden vydalo spolu s aktualizací tzv. semaforu i doporučení pro cestování do přímořských oblastí. „Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje hodně lidí a raději buďte na čerstvém vzduchu. Udržujte rozestupy alespoň dva metry, v hromadné dopravě si zakrývejte nos a ústa,“ radila Rážová.

Dále dodala, že pokud má přímořská země určité bezpečnostní podmínky, je potřeba je dodržovat. Například Řecko má na určitých místech přísnější pravidla než Česká republika. Cestující by se s těmito podmínkami měli seznámit, všechny informace jsou k dohledání na webu ministerstva zahraničních věcí.

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro cestující z Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí nejspíš za dva týdny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama