reklama

Rážová: Pro cestující do Řecka bude v každém kraji jedno odběrové místo

Od příštího pondělí mají Češi při cestě do Řecka povinnost předložit mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře a negativní test na COVID-19 starý maximálně 72 hodin. Na úterním briefingu hlavní hygienička Jarmila Rážová informovala, kde mohou lidé zjistit další informace a jak by měli postupovat.

reklama

Rážová oznámila, že v každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Lidé si ale musí test zaplatit sami. Rážová také uvedla, že lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka do poloviny září, je asi 32 tisíc. Jen příští týden jich má odletět kolem 4 800.

Ministerstvo zdravotnictví nyní žádá cestovní kanceláře, aby na e-mailovou adresu crtexterni@mzcr.cz vždy hlásili počet lidí cestujících do Řecka podle bydliště a času jejich odletu z České republiky. „Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku, aby to nebylo zneužíváno,“ apelovala Rážová.

Problém pro cestovní kanceláře

Pro cestovní kanceláře znamenají nová pravidla ohledně cestování do Řecka značné komplikace. Zvažují, jak na nastalou situaci reagovat. „Od včerejšího večera evidujeme na našem call centru desítky hovorů klientů, kteří se dotazují na podrobnější informace k novému opatření zavedenému v Řecku. Naše cestovní kancelář poskytuje nové slevy. Jsou to slevy na testy a poskytujeme je každému klientovi, který zakoupí zájezd do Řecka s odletem po 17. 8.,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Čedoku Eva Němečková s tím, že se slevy týkají pouze nově zakoupených zájezdů. Příspěvek na testy je podle Němečkové 1 500 korun a vztahuje se jak na dospělé, tak na děti.

Cestovní kancelář Alexandria bude lidem, kteří vyrazí do Řecka od 17. srpna až do konce letní sezóny 2020, testy na COVID-19 proplácet. „Stačí, aby nám zákazník poslal účtenku za test, a my mu jej uhradíme, a to až do výše 1 674 Kč, což je cena stanovená vládou. Věřím, že zákazníci tuto vstřícnost ocení,“ okomentoval situaci marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Už před briefingem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevily na Twitteru Chytré karantény, společného projektu ministerstva zdravotnictví, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a dalších institucí. Aktualizovaná mapa odběrových míst s podrobnými informace je na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví už minulý týden vydalo spolu s aktualizací tzv. semaforu i doporučení pro cestování do přímořských oblastí. „Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje hodně lidí a raději buďte na čerstvém vzduchu. Udržujte rozestupy alespoň dva metry, v hromadné dopravě si zakrývejte nos a ústa,“ radila Rážová.

Dále dodala, že pokud má přímořská země určité bezpečnostní podmínky, je potřeba je dodržovat. Například Řecko má na určitých místech přísnější pravidla než Česká republika. Cestující by se s těmito podmínkami měli seznámit, všechny informace jsou k dohledání na webu ministerstva zahraničních věcí.

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro cestující z Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí nejspíš za dva týdny.

Tagy:

Perušič z izolace: Už je mi dobře. Nejhorší je tu komunikace s Japonci a strava

O jeden zápas už přišel, od dalšího ho dělí jen pár dní. Beachvolejbalista Ondřej Perušič se stále nachází v izolaci po pozitivním testu na koronavirus, vrací se mu ale síly a už nyní kromě únavy na sobě nepozoruje žádné další symptomy, sdělil redakci CNN Prima NEWS. O tom, zda nakonec zasáhne do olympiády, ale rozhodnou až japonští lékaři. Podle Perušiče v Tokiu vázne komunikace v angličtině, příliš nadšený není ani ze stravy, která by mohla ve výsledku ovlivnit i výkon sportovců.

Čtyřnásobné doživotí nestačí. Za vraždu Asiatek požaduje prokurátorka trest smrti

Američan obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty ve státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Soud mu za ně následně vyměřil čtyři doživotní tresty bez nároku na podmínečné propuštění, informovala agentura AP. Březnový útok otřásl zejména komunitou amerických Asiatů, neboť šest z osmi obětí byly ženy asijského původu

Dojemný příběh na OH. Surfovat začal na víku od chladicího boxu, teď slaví zlato

Narodil se jako syn chudého brazilského rybáře a surfovat se učil na polystyrenovém víku od chladicího boxu, ve kterém jeho otec vozil ryby na trh. V roce 2015 mu kariéru málem ukončilo traumatické poranění mozku a v úterý se mu ve finále olympijského závodu v Tokiu na první vlně zlomilo prkno. Přesto sedmadvacetiletý brazilský surfař Italo Ferreira slaví zlato. Jeho příběh zatím patří k těm nejdojemnějším z letošních olympijských her.

reklama

Domácí zpravodajství

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

reklama