Rážová: Pro cestující do Řecka bude v každém kraji jedno odběrové místo

Dovolená v Řecku se lidem zkomplikuje a prodraží

Od příštího pondělí mají Češi při cestě do Řecka povinnost předložit mezinárodní potvrzení o bezinfekčnosti od praktického lékaře a negativní test na COVID-19 starý maximálně 72 hodin. Na úterním briefingu hlavní hygienička Jarmila Rážová informovala, kde mohou lidé zjistit další informace a jak by měli postupovat.

Rážová oznámila, že v každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka, většinou při krajské nebo fakultní nemocnici. Odběr i test v laboratoři podle ní proběhne přednostně. Lidé si ale musí test zaplatit sami. Rážová také uvedla, že lidí, kteří mají zaplacené zájezdy do Řecka do poloviny září, je asi 32 tisíc. Jen příští týden jich má odletět kolem 4 800.

Ministerstvo zdravotnictví nyní žádá cestovní kanceláře, aby na e-mailovou adresu crtexterni@mzcr.cz vždy hlásili počet lidí cestujících do Řecka podle bydliště a času jejich odletu z České republiky. „Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku, aby to nebylo zneužíváno,“ apelovala Rážová.

Problém pro cestovní kanceláře

Pro cestovní kanceláře znamenají nová pravidla ohledně cestování do Řecka značné komplikace. Zvažují, jak na nastalou situaci reagovat. „Od včerejšího večera evidujeme na našem call centru desítky hovorů klientů, kteří se dotazují na podrobnější informace k novému opatření zavedenému v Řecku. Naše cestovní kancelář poskytuje nové slevy. Jsou to slevy na testy a poskytujeme je každému klientovi, který zakoupí zájezd do Řecka s odletem po 17. 8.,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Čedoku Eva Němečková s tím, že se slevy týkají pouze nově zakoupených zájezdů. Příspěvek na testy je podle Němečkové 1 500 korun a vztahuje se jak na dospělé, tak na děti.

Cestovní kancelář Alexandria bude lidem, kteří vyrazí do Řecka od 17. srpna až do konce letní sezóny 2020, testy na COVID-19 proplácet. „Stačí, aby nám zákazník poslal účtenku za test, a my mu jej uhradíme, a to až do výše 1 674 Kč, což je cena stanovená vládou. Věřím, že zákazníci tuto vstřícnost ocení,“ okomentoval situaci marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný.

Už před briefingem hlavní hygieničky se informace o vyhrazených odběrových místech pro cestovatele do Řecka objevily na Twitteru Chytré karantény, společného projektu ministerstva zdravotnictví, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie a dalších institucí. Aktualizovaná mapa odběrových míst s podrobnými informace je na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví už minulý týden vydalo spolu s aktualizací tzv. semaforu i doporučení pro cestování do přímořských oblastí. „Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje hodně lidí a raději buďte na čerstvém vzduchu. Udržujte rozestupy alespoň dva metry, v hromadné dopravě si zakrývejte nos a ústa,“ radila Rážová.

Dále dodala, že pokud má přímořská země určité bezpečnostní podmínky, je potřeba je dodržovat. Například Řecko má na určitých místech přísnější pravidla než Česká republika. Cestující by se s těmito podmínkami měli seznámit, všechny informace jsou k dohledání na webu ministerstva zahraničních věcí.

Řecko kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro cestující z Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření platí od 17. srpna. Test nesmí být starší než tři dny. Český premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že ho krok Řecka překvapil a označil situaci za nepříjemnou. Chce o ní dál jednat. Podle Rážové je šance, že Řecko zase ČR vrátí na seznam bezpečných zemí nejspíš za dva týdny.

Tagy: