reklama

Český semafor: Všechny okresy jsou bez rizika komunitního přenosu koronaviru

Riziko komunitního přenosu koronaviru nyní nehrozí v žádném z českých okresů. Vyplývá to z aktualizované mapy stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví. Koronavirová mapa ČR je převážně bílá, zeleně jsou vyznačeny jen Praha a Frýdek-Místek kvůli výskytu lokálních ohnisek. Počty nakažených nicméně neustále rostou, nyní je pozitivních případů rekordních 5 180.

reklama

Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené, bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek. Před týdnem bylo zelených okresů devět.

K tématu

„Většina okresů spadá za období 31. červenec až 6. srpen pod bílou barvu, s nulovým rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadají dva okresy, a sice Praha a Frýdek-Místek,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Aktuálně nejvyšší počet osob s nemocí COVID-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (203 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (89 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za poslední týden na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (82,9 na 100 tisíc), Praha méně (24,9 na 100 tisíc).

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) v reakci na zprávu, že okres Frýdek-Místek zůstává na semaforu zelený, označil semafor za chaotický. Ve vysílání CNN Prima NEWS totiž upozornil, že zatímco v bíle označené Ostravě je třeba nosit například v MHD roušky, v zelené Praze žádná taková plošná opatření nejsou. V Praze je povinnost nos a ústa zakrýt pouze v případě pohybu v metru.

Rážová: Semafor je nyní příznivější

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová označila aktualizovanou mapu za příznivější, než byla ta minulá. „Takzvaný semafor za předchozí týden označoval devět okresů v prvním zeleném stupni rizika, tedy mírném. Ani nyní nebyl stanoven druhý a třetí stupeň rizika. Pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají v zelené barvě. Epidemie COVID-19 je tak stále pod kontrolou a bez komunitního přenosu,“ uvedla Rážová.

V Praze jen 17 procet zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ, uvedl dále Vojtěchův resort s tím, že Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření. „Situace je tak i přes vysoký počet nově diagnostikovaných pacientů kontrolována. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti I.,“ dodalo v prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Situace v Moravskoslezském kraji se podle něj zklidňuje. „Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je stále Frýdek-Místek. Aktuálně zde pozorujeme významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt nových významných ohnisek ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel,“ sdělilo ministerstvo.

Zůstává pět tisíc pacientů

V neděli přibylo v ČR nejméně případů nemoci COVID-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122. O víkendech se ale méně testuje, je tedy i méně potvrzených nákaz. S onemocněním se nyní potýká 5 180 pacientů, což je nejvíc od začátku epidemie. Podle epidemiologů ale není situace alarmující, protože většina lidí má velmi mírný průběh a nemusí být hospitalizováni. Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře celkem 18 355 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo.

K tématu

Tagy: Adam Vojtěch Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Semafor pro Česko

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama