reklama

Český semafor: Všechny okresy jsou bez rizika komunitního přenosu koronaviru

Riziko komunitního přenosu koronaviru nyní nehrozí v žádném z českých okresů. Vyplývá to z aktualizované mapy stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví. Koronavirová mapa ČR je převážně bílá, zeleně jsou vyznačeny jen Praha a Frýdek-Místek kvůli výskytu lokálních ohnisek. Počty nakažených nicméně neustále rostou, nyní je pozitivních případů rekordních 5 180.

reklama

Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené, bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek. Před týdnem bylo zelených okresů devět.

K tématu

„Většina okresů spadá za období 31. červenec až 6. srpen pod bílou barvu, s nulovým rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadají dva okresy, a sice Praha a Frýdek-Místek,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Aktuálně nejvyšší počet osob s nemocí COVID-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (203 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (89 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za poslední týden na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (82,9 na 100 tisíc), Praha méně (24,9 na 100 tisíc).

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) v reakci na zprávu, že okres Frýdek-Místek zůstává na semaforu zelený, označil semafor za chaotický. Ve vysílání CNN Prima NEWS totiž upozornil, že zatímco v bíle označené Ostravě je třeba nosit například v MHD roušky, v zelené Praze žádná taková plošná opatření nejsou. V Praze je povinnost nos a ústa zakrýt pouze v případě pohybu v metru.

Rážová: Semafor je nyní příznivější

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová označila aktualizovanou mapu za příznivější, než byla ta minulá. „Takzvaný semafor za předchozí týden označoval devět okresů v prvním zeleném stupni rizika, tedy mírném. Ani nyní nebyl stanoven druhý a třetí stupeň rizika. Pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají v zelené barvě. Epidemie COVID-19 je tak stále pod kontrolou a bez komunitního přenosu,“ uvedla Rážová.

V Praze jen 17 procet zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ, uvedl dále Vojtěchův resort s tím, že Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření. „Situace je tak i přes vysoký počet nově diagnostikovaných pacientů kontrolována. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti I.,“ dodalo v prohlášení ministerstvo zdravotnictví.

Situace v Moravskoslezském kraji se podle něj zklidňuje. „Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je stále Frýdek-Místek. Aktuálně zde pozorujeme významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt nových významných ohnisek ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel,“ sdělilo ministerstvo.

Zůstává pět tisíc pacientů

V neděli přibylo v ČR nejméně případů nemoci COVID-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122. O víkendech se ale méně testuje, je tedy i méně potvrzených nákaz. S onemocněním se nyní potýká 5 180 pacientů, což je nejvíc od začátku epidemie. Podle epidemiologů ale není situace alarmující, protože většina lidí má velmi mírný průběh a nemusí být hospitalizováni. Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře celkem 18 355 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo.

K tématu

Tagy: Adam Vojtěch Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Semafor pro Česko

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama