reklama

Řecko zpřísňuje pravidla pro Čechy. Storno zájezdu nebude bezplatné, tvrdí Asociace

Turisté z několika zemí EU, včetně Česka, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na koronavirus. Podle agentury Reuters to oznámila řecká vláda. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) nebudou mít Češi, kteří kvůli tomu zruší dovolenou, nárok na bezplatné storno.

reklama

Kromě Česka bude Řecko požadovat důkaz, že nemají koronavirus, po turistech ze Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska. Pokud lidé negativní test na COVID-19 mít nebudou, nepustí je kontroloři do země. Test navíc nebude moci být starší než 72 hodin.

K tématu

Nová pravidla vstoupí v platnost 17. srpna. Negativní test budou v Řecku požadovat také od všech, kdo do země vstoupí přes pozemní hranice, včetně řeckých občanů.

Čeští turisté, kteří se kvůli povinnému testu na COVID-19 rozhodnou zrušit svou dovolenou v Řecku, nebudou mít podle ACK ČR nárok na bezplatné storno. Služby na místě, které je cestovní kancelář povinna zajistit, se nezmění. Klienti si tak budou muset zajistit negativní test, případně cestu zrušit podle platných podmínek.

Novým opatřením řecké strany budou podle místopředsedy ACK ČR Jana Papeže poškozeny tisíce českých turistů, kteří plánovali do Řecka vyjet. Země je letos nejprodávanější mezi leteckými zájezdy. Vyráží tam podle něj široké spektrum cestovatelů, mimo jiné i lidé, kteří mají méně peněz a další náklady na test jim situaci velmi zkomplikují.

Restrikce ze zahraničí vůči českým turistům bylo podle Papeže možné čekat. Jsou podle něj výsledkem špatné komunikace ministerstva zdravotnictví, na kterou dlouhodobě poukazuje a kritizuje ji. „Situace došla tak daleko, že by ji měl řešit premiér, pokud jeho ministr nezvládá komunikaci,“ řekl.

K tématu

Podle Papeže je třeba změnit metodiku a zveřejňovat počty nemocných s COVID-19, kteří se léčí v nemocnicích. Jejich počet podle Papeže zůstává prakticky stejný a není nikterak alarmující.

Řecká vláda rovněž omezí veřejné akce, například koncerty, na nichž publikum nesedí. Už od úterka bude platit také omezení otevírací doby pro restaurace a bary v některých regionech: zavřeno od půlnoci do sedmi ráno budou muset mít mimo jiné na Krétě, v kraji Východní Makedonie a Thrákie, v Soluni, na Chalkidiki, Korfu, Santorini, Rhodosu, Zakynthosu či Kosu.

Vláda přistoupila k novým opatřením poté, co v neděli v Řecku zaznamenali nejvyšší denní nárůst případů nákazy koronavirem od počátku pandemie, v zemi se objevilo 203 nových případů. 29 pozitivních testů se potvrdilo u lidí při vstupu do země a čtyři u turistů, kteří podstoupili test po několika dnech, protože se u nich rozvinuly příznaky.

Celkem se dosud v desetimilionovém Řecku potvrdilo podle nedělních údajů 5 624 případů nákazy koronavirem, z toho 1 166 od počátku srpna. Poslední čtyři dny (do neděle) hlásily tamní úřady každý den nárůst přes 150 případů nákazy. V souvislosti s COVID-19 zemřelo v Řecku 212 lidí.

Řecko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi s cestovními kancelářemi vyrážejí. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo 407 tisíc Čechů. Letos se tam s tuzemskými cestovními kancelářemi podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče mělo dostat mezi 35 až 40 procenty lidí ve srovnání s loňskem.

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama