reklama

Řecko zpřísňuje pravidla pro Čechy. Storno zájezdu nebude bezplatné, tvrdí Asociace

Turisté z několika zemí EU, včetně Česka, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na koronavirus. Podle agentury Reuters to oznámila řecká vláda. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) nebudou mít Češi, kteří kvůli tomu zruší dovolenou, nárok na bezplatné storno.

reklama

Kromě Česka bude Řecko požadovat důkaz, že nemají koronavirus, po turistech ze Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska. Pokud lidé negativní test na COVID-19 mít nebudou, nepustí je kontroloři do země. Test navíc nebude moci být starší než 72 hodin.

K tématu

Nová pravidla vstoupí v platnost 17. srpna. Negativní test budou v Řecku požadovat také od všech, kdo do země vstoupí přes pozemní hranice, včetně řeckých občanů.

Čeští turisté, kteří se kvůli povinnému testu na COVID-19 rozhodnou zrušit svou dovolenou v Řecku, nebudou mít podle ACK ČR nárok na bezplatné storno. Služby na místě, které je cestovní kancelář povinna zajistit, se nezmění. Klienti si tak budou muset zajistit negativní test, případně cestu zrušit podle platných podmínek.

Novým opatřením řecké strany budou podle místopředsedy ACK ČR Jana Papeže poškozeny tisíce českých turistů, kteří plánovali do Řecka vyjet. Země je letos nejprodávanější mezi leteckými zájezdy. Vyráží tam podle něj široké spektrum cestovatelů, mimo jiné i lidé, kteří mají méně peněz a další náklady na test jim situaci velmi zkomplikují.

Restrikce ze zahraničí vůči českým turistům bylo podle Papeže možné čekat. Jsou podle něj výsledkem špatné komunikace ministerstva zdravotnictví, na kterou dlouhodobě poukazuje a kritizuje ji. „Situace došla tak daleko, že by ji měl řešit premiér, pokud jeho ministr nezvládá komunikaci,“ řekl.

K tématu

Podle Papeže je třeba změnit metodiku a zveřejňovat počty nemocných s COVID-19, kteří se léčí v nemocnicích. Jejich počet podle Papeže zůstává prakticky stejný a není nikterak alarmující.

Řecká vláda rovněž omezí veřejné akce, například koncerty, na nichž publikum nesedí. Už od úterka bude platit také omezení otevírací doby pro restaurace a bary v některých regionech: zavřeno od půlnoci do sedmi ráno budou muset mít mimo jiné na Krétě, v kraji Východní Makedonie a Thrákie, v Soluni, na Chalkidiki, Korfu, Santorini, Rhodosu, Zakynthosu či Kosu.

Vláda přistoupila k novým opatřením poté, co v neděli v Řecku zaznamenali nejvyšší denní nárůst případů nákazy koronavirem od počátku pandemie, v zemi se objevilo 203 nových případů. 29 pozitivních testů se potvrdilo u lidí při vstupu do země a čtyři u turistů, kteří podstoupili test po několika dnech, protože se u nich rozvinuly příznaky.

Celkem se dosud v desetimilionovém Řecku potvrdilo podle nedělních údajů 5 624 případů nákazy koronavirem, z toho 1 166 od počátku srpna. Poslední čtyři dny (do neděle) hlásily tamní úřady každý den nárůst přes 150 případů nákazy. V souvislosti s COVID-19 zemřelo v Řecku 212 lidí.

Řecko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi s cestovními kancelářemi vyrážejí. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo 407 tisíc Čechů. Letos se tam s tuzemskými cestovními kancelářemi podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče mělo dostat mezi 35 až 40 procenty lidí ve srovnání s loňskem.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Do Česka pronikne teplý vzduch z jihu, bude až 7 °C. Ráno komplikovalo dopravu náledí
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama