CNN Prima News RegioJet

RegioJet

Výpis příspěvků ke štítku „RegioJet“

Paradox modernizace na trati Praha–Brno: Cesta vlakem trvá déle, dráhy sklízí posměch

Nepříjemné překvapení čeká na cestující na zmodernizovaném železničním koridoru mezi Prahou a Brnem. Vlaky budou po letech opět jezdit přes Českou Třebovou. Cesta však bude trvat déle než dříve, přestože se do modernizace investovalo přibližně 10 miliard korun. Podle Správy železnic a Českých drah za to může vyšší hustota provozu. Cestu mezi těmito městy zkrátí zřejmě až vysokorychlostní vlaky, které jsou ale stále spíše pohádkou budoucnosti.

KOMENTÁŘ: Chtějí nás vyhnat z vlaků zpět na silnice? Jak jinak chápat hodinová zpoždění

Na železnici, ději se věci, zpívají s nadšením herci Divadla Járy Cimrmana. Lidem, kteří pravidelně cestují na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou, však příliš do zpěvu není. Kvůli řadě výluk a pravidelným mimořádným událostem se stávají hodinová zpoždění normou. České dráhy se pak přou se Správou železnic, kdo za zpoždění může. To však obyčejné pasažéry nezajímá, chtějí se akorát dostat do své cílové destinace v čase, který udává jízdní řád.

Tajnou dohodou poškodili RegioJet. Komise obvinila České dráhy a rakouského dopravce

Evropská komise (EK) obvinila České dráhy (ČD) a rakouského železničního dopravce ÖBB, že uzavřeli tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala českého provozovatele RegioJet. Komise v pátek uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let.

Zdražování se zřejmě nevyhne ani železnici. Odkdy si cestující za jízdenky připlatí?

Události posledních měsíců tvrdě dopadají na peněženky českých občanů, zdražují se energie, potraviny či například letenky. Tím to však zjevně neskončí, dopravci na železnici totiž kvůli zvyšujícím se nákladům diskutují také o zdražování jízdenek. Například České dráhy mění každý rok ceny na základě inflace, která se aktuálně blíží až k 15 procentům. Také ostatní dopravci připouštějí, že kvůli rostoucím cenám energií budou muset v budoucnu na ceny jízdenek sáhnout.

Pozor, začal platit nový jízdní řád vlaků. Na řadě míst se od neděle mění i dopravci

Od neděle začnou na železnici jezdit vlaky podle nového jízdního řádu. Největší změnou bude výměna dopravců na některých tratích, například mezi Ústím nad Labem a Kolínem, kde místo Českých drah začne jezdit RegioJet. U většiny linek se pak pouze upraví čas odjezdu, případně mírně i jejich trasa. Na kolejích budou také desítky nových vlaků. S prodejem jízdenek začali dopravci už během podzimu.