Řehka: Musíme se připravit na válku s Ruskem. Moskva se upíná k volbám v USA, tvrdí Pavel

Je nutné se připravit na válku s technologicky vyspělým nepřítelem, konkrétně s Ruskem. Na konferenci Diplomacie a bezpečnost, která se odehrála v Praze pod záštitou ministerstva zahraničí, to prohlásil náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Dodal, že budování obrany může v ideálním případě vést k tomu, že ke konfliktu nedojde. Prezident Petr Pavel řekl, že v případě války na Ukrajině aktuálně hraje čas ve prospěch Ruska.

Řehka na konferenci prohlásil, že Rusko pro Česko, a potažmo celou Evropu, představuje jasnou hrozbu. „Musíme se připravit na válku s technologicky vyspělým nepřítelem,“ pronesl náčelník Generálního štábu Armády ČR. Dodal, že konkrétně má na mysli právě Rusko.

Zmínil, že pokud bude Česko pokračovat v budování své obrany, může tím v ideálním případě Moskvu od konfliktu odradit. Moskvy se obává kvůli jejímu vlivu v dalších, převážně rozvojových zemích zejména na západě Afriky, v regionu Sahel. Ruský vliv tam ho podle jeho slov „děsí“.

„Rusko nezískává vliv v Sahelu proto, že by bylo tak dobré, ale proto, že my, jako Evropská unie, jsme tak špatní,“ zdůraznil Řehka.

O pásmu Sahel a vlivu Ruska hovořil i prezident Petr Pavel. „Nejde jen o Ukrajinu. Rozkolísání mezinárodního řádu je patrné téměř všude. Probouzejí se zamrzlé konflikty například na Kavkaze, stále větší znepokojení způsobuje vlna vojenských převratů v afrických zemích, především v Sahelu. Výbušný potenciál současné krize na Blízkém východě, kterou vyvolal barbarský útok Hamásu na Izrael, je pak zřejmý nadevše,“ řekl na konferenci Pavel.

Podle jeho mínění na Ukrajině aktuálně čas hraje do karet Rusku. „Rusko chce válku protáhnout co nejdéle. Upíná se i k volbám v USA,“ uvedl prezident s tím, že jeden z kandidátů Donald Trump bývá vnímán jako spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

Prezident zdůraznil, že Rusko je nutné na Ukrajině porazit. „Jakýkoliv úspěch Ruska bude znamenat náš neúspěch,“ řekl.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na konferenci řekl, že Rusko a jeho imperialismus se vůbec nemusí zastavit na Ukrajině, ale jeho „apetit míří daleko na západ od Kyjeva“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Gripeny zdarma nelákají ani Pavla. Radši americké F-35, řekl prezident a vysvětlil proč

Tagy: