Laboratoře nově odhalily 11 514 případů covidu. V nemocnici je přes čtyři tisíce lidí

Aktuální covidová statistika

Během pondělí přibylo v Česku 11 514 potvrzených případů nemoci COVID-19, to je zhruba o 2 250 víc než před týdnem. O zhoršující se epidemické situaci vypovídá i stále rostoucí počet zachycených nákaz na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní – takzvané incidenční číslo k úterý stouplo ze 718 na 739. Údaje za uplynulý den sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

V pondělí bylo v nemocnicích skoro 4 300 pacientů, o 900 víc než před týdnem a nejvíc od poloviny dubna. Asi patnáct procent z nich, vyžadovalo intenzivní péči. Očekává se, že i v dalších dnech porostou počty hospitalizovaných a denní přírůstky by mohly atakovat rekordní hodnoty celé epidemie.

Díky očkování i vysokému počtu lidí, kteří už covid v Česku prodělali, by ale nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče neměly být tak přetížené jako před rokem či letos na jaře.

Vláda v demisi se v pondělí večer nedohodla na zpřísnění restrikcí, které mají zastavit šíření koronaviru během nynější podzimní vlny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhoval, aby se od prosince přestaly jako covidový certifikát uznávat antigenní testy, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ale ve hře více možností včetně omezení volného pohybu pro neočkované. Rozhodnout má kabinet ve čtvrtek.

V tuzemsku se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo přes 1,9 milionu lidí. Od loňského září tempo růstu nákazy covidem rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10 tisíc za den a byly i dny s více než 15 000 případy.

Rekordních 17 778 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, ale i poté byly dny s více než 15 tisíc případy. Nákaza výrazně oslabila od letošního dubna a nyní opět značně roste, v aktuální vlně je zatím rekordních 14 557 nových případů z 9. listopadu.

Celkový počet 100 tisíc případů byl překročen loni 8. října, hranice půl milionu nakažených 24. listopadu a milion lidí s covidem letos 2. února. Dalších 100 tisíc přibylo za 13 dní, nárůst se tedy lehce zpomalil, poté ale opět zrychlil. Na přelomu února a března přibylo dvakrát po sobě 100 tisíc nakažených dokonce za osm dní.

Hranice 1,5 milionu nakažených byla překročena 25. března, pak ale tempo začalo klesat až do letošního září. Předposledních 100 tisíc lidí s covidem přibylo za 26 dnů (předtím to trvalo téměř za půl roku), nyní se počet nakažených zvýšil o dalších 100 tisíc za 12 dní.

Tagy: