reklama

Primář: Děti, které rodičům rozmlouvají očkování, jim vystavují poukázku na ventilátor

Děti, které radí svým rodičům, ať se neočkují, jim vystavují poukázku do nemocnice na ventilátor. Zdůraznil to primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS. Podle něj je v populaci obrovská virová nálož, a když lidé jdou po ulici, do obchodu nebo do hospody, téměř vždy se potkají s někým nakaženým. Měli by se proto očkovat, aby snížili rizika hospitalizace nebo úmrtí.

reklama

„Pokud někdo z dětí poradí svému rodiči ‚nenech se očkovat‘, vystavuje mu poukázku na to, aby se dostal do nemocnice na ventilátor nebo aby nadcházející Vánoce byly jeho poslední,“ upozornil v Interview Pavel Dlouhý.

Podle něj se často děje i to, že rodiče naopak rozmlouvají očkování svým dcerám s tím, že pak nebudou moci otěhotnět. „Pověr a nesmyslů, které se šíří, je ohromně moc. Jsme rádi, že vláda přistupuje k razantnějším krokům a že omezuje pohyb lidí. Tím přinutí lidi k očkování, ale zároveň omezí počty lidí v restauracích, na hromadných akcích a podobně,“ vysvětlil primář infekčního oddělení.

Zároveň připustil, že očkování není úplně tečkou za koronavirem, ale jen správnou cestou. „Dneska už víme, že vakcína nezachrání úplně každého a navždy. Ale stále platí, že nakažlivost a šíření nákazy u lidí, kteří jsou očkovaní, je dramaticky nižší než u neočkovaných. Navíc stále platí, že očkovaní končí mnohem méně často v nemocnici a na JIP,“ popsal lékař svou zkušenost.

Virová nálož v populaci je obrovská

Ve své nemocnici pozoruje především dvě skupiny hospitalizovaných. Tou první jsou neočkovaní mladí nebo mladší ročníky. „Posouvá se to od seniorů k mladším, kteří spoléhali na to, že mají svou imunitu, jedí vitamíny a žijí zdravě. I když někteří nežijí úplně zdravě, když mají 120 kilo. Ti všichni si mysleli, že viru uniknou,“ rekl Dlouhý s tím, že v populaci je obrovská virová nálož.

„Když jdete po ulici, v obchodě nebo do hospody, tak je téměř jistota, že se potkáte s někým nakaženým. Je velká iluze, že zrovna já budu ten, který bez vakcíny viru unikne,“ upozornil.

Druhou skupinou jsou podle Dlouhého senioři, kteří byli očkovaní. Ti se do nemocnice dostávají proto, že nestihli posilující třetí dávku vakcíny. „Moc prosíme všechny, kteří dostanou SMS a jsou 60 plus, aby neváhali a vydali se pro třetí dávku,“ apeloval lékař v pořadu.

Zdravotníkům z mobilních týmů se podle něj často stává v domovech seniorů, že velká část lidí třetí dávku odmítá. „Někteří říkají: ‚Mně dcera řekla, ať si to nedávám, že kdoví, co to se mnou udělá.‘ Máme tu evidentní vliv odmítačství a různých fám o dlouhodobých následcích. Pokud je někomu 87 a potřebujeme jej zachránit před covidem na další tři až pět let života, tak je směšné se bavit o tom, že vakcína bude možná mít za dvacet let nějaké následky, které nikdo neviděl,“ upozornil Dlouhý.

Epidemie v Česku stále sílí. V neděli testy prokázaly dalších 5650 případů nemoci COVID-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3005 nakažených. Počet nových případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama