reklama

Za nízkou proočkovaností stojí nedůvěra k vládě. Bude se prohlubovat, shodli se politici

Poslankyně za SPD Karla Maříková a předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS) se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli, že vláda měla protikoronavirová opatření přijmout dříve a mohla se z minulosti poučit. Kraus navíc podotkl, že jedním ze základních důvodů nízké proočkovanosti v Česku je ztráta důvěry ve vládu. Maříková dodala, že s nastavený pravidla se bude nedůvěra ještě prohlubovat.

reklama

Poslankyně Maříková je toho názoru, že lidé, kteří se očkovat chtěli, už tak učinili. „Nyní se budou očkovat ti, co k tomu budou nějakých způsobem donuceni. Není to cesta, naopak. Lidé budou mít ještě větší nedůvěru k vládě a pokud by třeba přišla mutace, který by byla vyloženě smrtelná, bude mít nedůvěra veřejnosti k vládě fatální následky,“ podotkla Maříková.

Dodala, že jednání vlády je velkým selháním. „Deformace restrikcí, plošných opatření, různých výhrůžek a nátlaku není správnou cestou. Od začátku mělo být řečeno, že vakcína chrání před možným těžkým průběhem nemoci, nikoliv před nákazou. Kdyby bylo řečeno pro i proti, lidé by měli větší důvěru,“ sdělila.

Kraus doplnil, že ztráta důvěry ve vládu nastala již na začátku pandemie. „Tehdy občané bohužel nebyli pravdivě informováni. Slyšeli jsme, že je vše nachystané, kolik máme ochranných prostředků, jenže to nebyla pravda. Tady začala ztráta důvěry, a to je jedním ze základních faktorů, který vedl k nízké proočkovanosti,“ reagoval.

Připomněl příklady Dánska či Portugalska, kde je očkována drtivá většina dospělých. „Když mají lidé ve vládu důvěru, protože ji dlouhodobě buduje, nebo v osobnosti, jako je admirál v Portugalsku, situace vypadá jinak,“ dodal.

Z Rakouska si vzor neberme

Aktuální opatření, například že z testů budou jako důkaz bezinfekčnost sloužit jen PCR testy, nutí podle Maříkové lidi k očkování. „Je to velká chyba, lidé jsou takto rozdělováni. Když už testovat, tak i očkované, kteří se mohou nemocí také nakazit a šířit ji. Pokud by vláda myslela vážně, že se jedná o ochranu zdraví občanů, byla by opatření nastavena pro všechny stejně,“ podotkla s odkazem na fakt, že očkovaní se testovat nemusejí.

Politici se mimo jiné shodli na tom, že přijmout rakouský scénář, kde od pondělí 15. listopadu zavedli lockdown pro neočkované, by nemělo smysl. „Zbytečně to rozděluje společnost, jsem proti tomu,“ řekl Kraus. Maříková dodala, že v Česku by to podle Ústavy ani nebylo možné. „Byla by to nejhorší cesta, jak ztratit důvěru,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama