Rekordní nárůst nakažených od začátku epidemie. Extrémní je i počet úmrtí

V pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22 936 nakažených, zhruba o 8 700 více než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 929 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo je tak dosud nejvyšší, od pátku vzrostlo o 82. Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 32 000. Ve čtvrtek zemřelo s koronavirem poprvé od dubna více než 100 lidí.

Od pondělí do pátku přibylo v zemi celkem 84 539 potvrzených případů covidu. Je to více než za celý minulý týden dohromady, a to navzdory tomu, že tuto středu byl státní svátek. Ve volné dny se testuje méně.

V nemocnicích bylo k pátku 4 890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich. V obou případech počet oproti čtvrtku mírně klesl. Některé nemocnice ale už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Žádají o pomoc také armádu. Od pátku vojáci slouží celkem ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, v pondělí začnou pomáhat v 15 dalších.

Laboratoře v pátek provedly přibližně 146 000 testů, asi o 8 000 více než před týdnem. U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů bylo pozitivních 6,47 procenta vzorků, před týdnem to bylo 3,8 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl nakažených stoupl z 11,27 procenta na 16,48 procenta. U takzvané diagnostické a klinické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, bylo pozitivních více než 42 procent testovaných, což je přibližně o osm procentních bodů více než před týdnem. Ve všech třech případech jsou ale podíly nakažených stále nižší než letos na začátku roku.

Za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii, se považuje očkování. Apelují na něj politici i odborníci. Počet podaných dávek vakcíny v Česku překročil 13 000 000. V pátek očkování podstoupilo více než 56 000 lidí.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na COVID-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Od začátku epidemie loni v březnu zaznamenaly laboratoře v Česku celkem 1 980 849 případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila.

Nejvíce nakažených je na Moravě

Incidenční číslo se poprvé od začátku epidemie dostalo přes 900. Dosud nejvyšší hodnotu mělo letos 9. ledna, kdy na 100 000 obyvatel připadalo v posledním týdnu 849 nakažených. Nyní se ale výrazně liší v jednotlivých krajích. Nejhorší situace je na Moravě. V Olomouckém kraji je incidence 1 334, v Jihomoravském 1 191, ve Zlínském 1 171 a v Moravskoslezském 1 046. V žádném jiném regionu ČR se incidenční číslo přes 1 000 zatím nedostalo. Relativně nejlepší situaci hlásí Karlovarský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 319 nakažených.

Sousední Rakousko po rekordních počtech nových nákaz koronavirem spustí od pondělí plošnou uzávěru a od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Omezení se budou týkat i naočkovaných proti covidu, dosud v zemi platily restrikce jen pro neočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně 20. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že Česko příklad Rakouska následovat nebude.

Tagy: