Za středu, na kdy připadl státní svátek 17. listopadu, testy odhalily v Česku dalších 14 119 případů covidu. Je to sice zhruba o 8 000 méně než v rekordní úterý, ale více než minulou středu i toto pondělí, kdy byly všední dny. V nemocnicích je podle aktuálních údajů 4 440 lidí s koronavirem, asi o 700 více než minulou středu.
Oproti začátku tohoto týdne hospitalizovaných mírně ubylo. V těžkém stavu je nyní 15 procent covidových pacientů, konkrétně 663. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V úterý přibylo v Česku 22 511 případů nemoci COVID-19, nejvíce za jediný den za celou dobu epidemie v zemi a zhruba o čtvrtinu více, než byl dosavadní rekord z letošního 6. ledna. Středeční údaj je sice výrazně nižší, ale o volných dnech se méně testuje. I tak přibylo přes 14 000 nakažených, což je asi o 600 více než před týdnem a o 2 500 více než v pondělí.
Denní nárůsty počtu nákaz v Česku stoupají zhruba od začátku září, poslední měsíc rostou velmi prudce. V polovině října se ještě pohybovaly kolem 1 500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10 tisíc denně a tento týden překonaly hranici 22 tisíc. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie dál zrychluje a nelze přesně říci, kdy nastane absolutní vrchol a kdy se epidemie vyčerpá. Do konce roku ale určitě začne brzdit, nebo i klesat, řekl ve čtvrtek Dušek Radiožurnálu. Klíčové bude, až se začne v mezitýdenním srovnání snižovat pozitivita testů, zejména u diagnostických a epidemiologických. U takzvané diagnostické a klinické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, je podle průměru za poslední týden pozitivní každý třetí vzorek.
Nákaza se nejvíce šíří na Moravě
Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100 tisíc obyvatel, se blíží rekordům z října 2020 a ze začátku letošního ledna, kdy se pohybovala kolem 850. Ke čtvrtku stouplo z 813 na 819 případů, to je o třetinu více než před týdnem. Mezi kraji jsou ale značné rozdíly. Nejvíc se nákaza šíří na Moravě: v Olomouckém kraji připadá 1 241 případů za týden na 100 tisíc obyvatel, přes tisícovku je také v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejnižší je číslo nadále v Karlovarském kraji s 288 případy na obyvatele.
Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. Ve středu zdravotníci aplikovali přes devět tisíc dávek, podobně se očkuje o nedělích. Z toho přišlo bezmála čtyři tisíce lidí pro posilující dávku. Celkem ministerstvo eviduje více než 560 tisíc podaných posilujících dávek, které zvyšují imunitu vůči nemoci. Znamená to, že o ně projevila zájem necelá polovina těch, kteří na ni půl roku po ukončené vakcinaci mají nárok. Celkem bylo v Česku podáno od loňského začátku očkování na konci prosince zhruba 12,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je zhruba 6,2 milionu lidí.
Kvůli skokově rostoucímu počtu nakažených podle ministerstva zdravotnictví i odborníků hrozí to, že pacienti s covidem znovu zahltí jednotky intenzivní péče a kapacity nebudou stačit na péči o akutní pacienty. Na začátku října bylo ještě hospitalizovaných kolem 250, na začátku listopadu přes dva tisíce a za první polovinu tohoto měsíce se jejich počet více než zdvojnásobil. Naposledy byly tak vysoké počty lidí s COVID-19 v nemocnicích v polovině letošního dubna. Tehdy ale bylo více lidí ve vážném stavu – až kolem tisícovky, zatímco v těchto dnech má těžký průběh covidu okolo 660 pacientů. Ke čtvrtečnímu ránu bylo v nemocnicích volných podle údajů ministerstva zdravotnictví 21 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.
V pondělí zemřelo stejně lidí jako za celé léto
Politici i odborníci ale varují před tím, že situace se může zhoršit. Apelují na občany, aby se ti, co tak dosud neučinili, nechali očkovat. Důležité zejména pro ohrožené skupiny jsou i posilující dávky po ukončeném očkování. V nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče končí zejména neočkovaní. Očkování podle odborníků chrání před těžkým průběhem nemoci a významně snižuje riziko úmrtí.
Za celou dobu epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem více než 1,94 milionu obyvatel. Většina se vyléčila a 31 769 dosud s nákazou zemřelo. Denní počty obětí v poslední době značně rostou. V pondělí zemřelo podle aktualizovaných údajů ministerstva 87 lidí s covidem, což byl nejvyšší denní počet zemřelých od poloviny dubna. Podobné množství lidí zemřelo za celý červenec, srpen a září dohromady.
Zatímco v rekordní úterý provedly laboratoře dohromady přes 122 tisíc testů na koronavirus, ve středu jich bylo o něco více než 73 tisíc, z toho skoro 53 tisíc provedených přesnější PCR metodou. Jedním ze sledovaných ukazatelů při hodnocení epidemie je rostoucí pozitivita testů, která v těchto dnech dosahuje nejvyšších hodnot od letošní zimy. U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů byl ve středu pozitivní už každý desátý vzorek. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl za týden ze 14 na téměř 19 procent. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 33 na více než 46 procent.
Oproti úterý kleslo reprodukční číslo, a to z 1,32 na čtvtečních 1,24. Číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se drží nepřetržitě od konce srpna nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření epidemie.