reklama

Ničivé požáry v USA: Oregonští ochránci zvířat a veterináři mají plné ruce práce

Před ničivými požáry musejí utíkat i zvířata. Mnohá z nich se ztratila po evakuaci. Zdroj: FB 4Legs4Justice Animal Advocate & Rescue

Oregon a další státy západního pobřeží USA již několik týdnů sužují ničivé požáry. Počet ohnisek jen v Oregonu vystoupal na tři desítky. Některá z nich přitom měla být zapálena úmyslně. Před dravým živlem neutíkají ze svých domovů jen lidé, ale i jejich zvířecí společníci a divoká zvířata.

reklama

Mnoho útulků a azylů pro zvířata muselo být v minulých dnech evakuováno. Další se potýkají s nárůstem počtu přijímaných zvířat, která se ztratila svým majitelům, případně byla při evakuaci ponechána svému osudu. Na sociálních médiích se objevují fotky měst ozářených tmavě oranžovým světlem a i kvalita zdejšího vzduchu se rapidně zhoršuje. Ve čtvrtek ráno byly dokonce naměřeny hodnoty znečištění vzduchu vysoce přesahující běžnou škálu měření. Největší potíže představují drobné částice, které se spolu s požáry šíří po celém Západním pobřeží. Ty nejmenší z nich tělo nedokáže ani odfiltrovat.

S problémy se potýkají i divoká zvířata, která opouští dříve bezpečné lesy a hory a směřují k městům a vesnicím. „V jejich oblasti hoří a spouští se u nich instinkt uniknout. Znamená to, že jeleni, wapiti, kojoti, medvědi a všichni ostatní, kdo obývají hory, budou hledat bezpečí. Držte svá zvířata doma a nechte venku kýble s vodou, aby se mohli napít. Budou vyděšení a vyčerpaní. NESTŘÍLEJTE JE. Jejich svět je v plamenech a nemají kam jít,“ uvádí jeden z oregonských rengerů. Mnozí další však vybízejí k nečinnosti s tím, že divoká zvířata si dokáží poradit i bez lidské pomoci a kontakt s lidmi by jim jen uškodil.

Mnohá ze ztracených domácích zvířat najdou útočiště i lékařskou péči v útulcích, které již nyní praskají ve švech.
Mnohá ze ztracených domácích zvířat najdou útočiště i lékařskou péči v útulcích, které již nyní praskají ve švech.
Zdroj: AP

Podobně zareagovaly i oregonské úřady, které varují především před rozsáhlou ztrátou životního prostředí i nutnou změnou skladby populací. „I když se nyní požáry zintenzivňují, pro divoká zvířata Oregonu nejsou ničím novým. Nejsou známy žádné případy, kdy by požáry vyhladily celou populaci či druh,“ uvádí, ale dodávají, že rychlost letošních požárů je bezprecedentní a na rozdíl od minulých let za jejich řádění zaplatí životem i jinak zdravá zvířata, ne jen slabší jedinci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama