reklama

Ničivé požáry v USA: Oregonští ochránci zvířat a veterináři mají plné ruce práce

Před ničivými požáry musejí utíkat i zvířata. Mnohá z nich se ztratila po evakuaci. Zdroj: FB 4Legs4Justice Animal Advocate & Rescue
Foto:

Oregon a další státy západního pobřeží USA již několik týdnů sužují ničivé požáry. Počet ohnisek jen v Oregonu vystoupal na tři desítky. Některá z nich přitom měla být zapálena úmyslně. Před dravým živlem neutíkají ze svých domovů jen lidé, ale i jejich zvířecí společníci a divoká zvířata.

reklama

Mnoho útulků a azylů pro zvířata muselo být v minulých dnech evakuováno. Další se potýkají s nárůstem počtu přijímaných zvířat, která se ztratila svým majitelům, případně byla při evakuaci ponechána svému osudu. Na sociálních médiích se objevují fotky měst ozářených tmavě oranžovým světlem a i kvalita zdejšího vzduchu se rapidně zhoršuje. Ve čtvrtek ráno byly dokonce naměřeny hodnoty znečištění vzduchu vysoce přesahující běžnou škálu měření. Největší potíže představují drobné částice, které se spolu s požáry šíří po celém Západním pobřeží. Ty nejmenší z nich tělo nedokáže ani odfiltrovat.

S problémy se potýkají i divoká zvířata, která opouští dříve bezpečné lesy a hory a směřují k městům a vesnicím. „V jejich oblasti hoří a spouští se u nich instinkt uniknout. Znamená to, že jeleni, wapiti, kojoti, medvědi a všichni ostatní, kdo obývají hory, budou hledat bezpečí. Držte svá zvířata doma a nechte venku kýble s vodou, aby se mohli napít. Budou vyděšení a vyčerpaní. NESTŘÍLEJTE JE. Jejich svět je v plamenech a nemají kam jít,“ uvádí jeden z oregonských rengerů. Mnozí další však vybízejí k nečinnosti s tím, že divoká zvířata si dokáží poradit i bez lidské pomoci a kontakt s lidmi by jim jen uškodil.

Podobně zareagovaly i oregonské úřady, které varují především před rozsáhlou ztrátou životního prostředí i nutnou změnou skladby populací. „I když se nyní požáry zintenzivňují, pro divoká zvířata Oregonu nejsou ničím novým. Nejsou známy žádné případy, kdy by požáry vyhladily celou populaci či druh,“ uvádí, ale dodávají, že rychlost letošních požárů je bezprecedentní a na rozdíl od minulých let za jejich řádění zaplatí životem i jinak zdravá zvířata, ne jen slabší jedinci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama