Den poté: Lidé v postižených obcích odklízejí, co velká voda zničila

Řeky na Olomoucku a Šumpersku se vrátily k běžnému průtoku. V zasaženém regionu místní odklízí z domů nánosy bahna nebo třeba zničený nábytek. Nikde v České republice neplatí žádný ze tří stupňů povodňové aktivity, vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Aktuální situaci sleduje štáb CNN Prima NEWS.

Šumvald se vzpamatovává z pondělní bleskové povodně. Zřejmě nejpostiženější obec bude mít podle svého starosty do konce léta co dělat, aby alespoň v minimální míře zprovoznila všechno, co voda zničila.

Od sedmé hodiny ranní na místě zasedá krizový štáb, dorazila i těžká technika. Místní odklízí nánosy bahna, odčerpávají vytopené domy a sklepy a vynáší poničený nábytek. Na místě bude pomáhat i posttraumatický tým.

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeňka Hošáka v Šumvaldu proběhla na místě resuscitace jedné osoby, která omdlela během odklízení škod po povodních. „Byli jsme až na hraně lidského života, osobu jsme úspěšně předali zdravotníkům,“ uvedl Hošák. Lidé na místě stále odklízí nánosy bahna.

Na Šumpersku probíhají od osmé hodiny ranní další pátrací akce po pohřešované 74leté seniorce z Oskavy, pod kterou se utrhl břeh potoka. „Do hledání se zapojí dvě desítky policistů a doufáme, že už za lepších podmínek,“ říká mluvčí Policie ČR Olomouckého kraje Lenka Vanková.

V oblasti Břevenec se většina obyvatel vzpamatovává z předchozího dne a neprobíhá tak intenzivní úklid. Jsou zde naplavené klády z lesa nebo kameny. „V zasažené oblasti není dům, který by nebyl zaplavený. Situace se ale mírně stabilizuje,“ říká reportér Tomáš Petržela. Obnovy podle starosty oblasti Břevenec potrvají až několik let.

Infrastruktura je zničená

Škody vyčíslil starosta Šumvaldu na čtvrt miliardy korun. Starosta Uničova Radek Vincour společně s kolegy z Oskavy, Šumvaldu, Břevence a Dlouhé Loučky se snaží obyvatelům dodat prostřednictvím sbírky oblečení a pitnou vodu. „Mám husinu, co všechno ještě občany čeká. Velký obdiv všem, které záplavy zasáhly,“ říká starosta Uničova Radek Vincour. Náprava podle něj bude trvat ještě dlouho. „Například z přilehlého řepkového pole nám stále přitéká voda,“ dodává Vincour.

Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko. Na jednom místě napršelo až 100 milimetrů srážek za 24 hodin.

Kvůli nedělním vydatným srážkám prudce stouply hladiny Oslavy, Desné, Oskavy, Merty a dalších toků v severní části Olomouckého kraje, některé dosáhly i na třetí stupeň povodňové aktivity.

Podle vodohospodářů v povodí Moravy průtok v některých tocích vzrostl až stonásobně. Hydrologové v pondělí nevylučovali, že voda může nyní stoupat v dolních úsecích řek, ale už nijak dramaticky.

Práce hasičů budou opět pokračovat do večerní deváté hodiny.

Obyvatelé zasažených oblastí stále odklízejí velké nánosy bahna. Mají zničený skoro všechen majetek. Naštěstí se opět najdou tací, kteří jim pomáhají. Nosí potřebné montérky, rukavice a holinky, ale také pitnou vodu. Více uvidíte v reportáži.

Tagy: