reklama

Čtvrt miliardy korun. Na tolik zatím odhaduje povodňové škody starosta Šumvaldu

Během noci z neděle na pondělí se přes Uničovsko přehnala ničivá povodeň, která si zatím připsala jednu oběť a nadále se pohřešuje čtyřiasedmdesátiletá žena. Starosta povodněmi nejvíce zasaženého Šumvaldu předběžně odhaduje škody v obci na čtvrt miliardy korun. Zasaženo bylo 150 až 200 budov. Obec se podle něj z přírodní katastrofy může dostávat i několik let.

reklama

Smutný pohled se naskytl štábu CNN Prima NEWS, když v pondělí přijížděl do obce Šumvald. Všude v ulicích byly nánosy bahna, domy měly vyvrácené ploty, poškozeno bylo mnoho budov. Hasiči se záchrannými pracemi skončili v devět večer a na místo činu se vrátí v úterý kolem sedmé ranní.

Voda ze studní už není pitná

Obyvatelé v Šumvaldu sčítají škody a mluví o totální zkáze, z níž se budou ještě dlouho vzpamatovávat. „Může to klidně trvat i několik let,“ reagoval starosta Šumvaldu Josef Šenk na dotaz, za jak dlouho se obec může vrátit do stavu před povodní. Zasaženo bylo podle něj 150 až 200 nemovitostí. Škody v důsledku povodně pak odhadl na čtvrt miliardy korun.

Starosta také pro CNN Prima NEWS informoval, že od rána se v obci spolu s hasiči snažili zprůchodnit tok řeky. Voda se totiž dostala mimo břeh i kvůli kládám vzpříčeným o mosty. Voda ve studních obecních domů je znečištěná, nicméně po vesnici jsou rozmístěny cisterny a i díky dobrovolníkům je v Šumvaldu dostatek balené vody. Místní obchody rovněž fungují.

Nejdůležitější je v současné době podle starosty pokles samotné hladiny vody, aby bylo možné odčerpání vody ze sklepů a studní a odstranění nánosů bahna.

Nápor na psychiku místních

Během pondělního odklízení nánosů bahna na ulici v Šumvaldu zkolaboval jeden z místních mužů, i tak se projevuje nápor na psychiku tamních občanů. „Mělo to tak strašnou sílu, že to normálně auta otáčelo a soused nebyl schopný dojít tady 20 metrů, držel se plotu,“ popsal sílu valící se vody místní.

Kromě Šumvaldu silně zasáhla povodeň v noci na úterý i obce Oskava, Břevenec či Dolní Sukolom, kde voda zaplavila domy a poškodila vozidla i obecní infrastrukturu. Hladina řek na Olomoucku už naštěstí klesá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama