Čtvrt miliardy korun. Na tolik zatím odhaduje povodňové škody starosta Šumvaldu

Ničivé povodně na Uničovsku

Během noci z neděle na pondělí se přes Uničovsko přehnala ničivá povodeň, která si zatím připsala jednu oběť a nadále se pohřešuje čtyřiasedmdesátiletá žena. Starosta povodněmi nejvíce zasaženého Šumvaldu předběžně odhaduje škody v obci na čtvrt miliardy korun. Zasaženo bylo 150 až 200 budov. Obec se podle něj z přírodní katastrofy může dostávat i několik let.

Smutný pohled se naskytl štábu CNN Prima NEWS, když v pondělí přijížděl do obce Šumvald. Všude v ulicích byly nánosy bahna, domy měly vyvrácené ploty, poškozeno bylo mnoho budov. Hasiči se záchrannými pracemi skončili v devět večer a na místo činu se vrátí v úterý kolem sedmé ranní.

Voda ze studní už není pitná

Obyvatelé v Šumvaldu sčítají škody a mluví o totální zkáze, z níž se budou ještě dlouho vzpamatovávat. „Může to klidně trvat i několik let,“ reagoval starosta Šumvaldu Josef Šenk na dotaz, za jak dlouho se obec může vrátit do stavu před povodní. Zasaženo bylo podle něj 150 až 200 nemovitostí. Škody v důsledku povodně pak odhadl na čtvrt miliardy korun.

Starosta také pro CNN Prima NEWS informoval, že od rána se v obci spolu s hasiči snažili zprůchodnit tok řeky. Voda se totiž dostala mimo břeh i kvůli kládám vzpříčeným o mosty. Voda ve studních obecních domů je znečištěná, nicméně po vesnici jsou rozmístěny cisterny a i díky dobrovolníkům je v Šumvaldu dostatek balené vody. Místní obchody rovněž fungují.

Nejdůležitější je v současné době podle starosty pokles samotné hladiny vody, aby bylo možné odčerpání vody ze sklepů a studní a odstranění nánosů bahna.

Nápor na psychiku místních

Během pondělního odklízení nánosů bahna na ulici v Šumvaldu zkolaboval jeden z místních mužů, i tak se projevuje nápor na psychiku tamních občanů. „Mělo to tak strašnou sílu, že to normálně auta otáčelo a soused nebyl schopný dojít tady 20 metrů, držel se plotu,“ popsal sílu valící se vody místní.

Kromě Šumvaldu silně zasáhla povodeň v noci na úterý i obce Oskava, Břevenec či Dolní Sukolom, kde voda zaplavila domy a poškodila vozidla i obecní infrastrukturu. Hladina řek na Olomoucku už naštěstí klesá.

Tagy: