řeky

Výpis příspěvků ke štítku „řeky“

Česko zasáhne silný vítr. Kvůli dešti a tání sněhu se rozvodní řeky, kde platí výstraha?

Na jihozápadě Čech bude od noci ze středy do čtvrtečního odpoledne vydatně pršet. Vlivem srážek a tání sněhu se rozvodní řeky – zejména ty, které odvodňují Šumavu a Český les. Některé toky mohou překročit první, případně i druhý povodňový stupeň. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části České republiky, především v její jižní polovině, platí také výstraha proti silnému větru.

PRIMA ČESKO Kvíz: Byla princezna Diana v Podolí? A kdo byl řidič automatofonu?

Čas dovolených začal a řada Čechů i letos zvolí dovolenou v tuzemsku. Ta ale může být stejně zajímavá a dobrodružná jako v zahraničí. Tipy, kam vyrazit, přinesl další díl pořadu Prima Česko. Zaujalo vás plavení po řekách na jihu Čech? Nebo byste raději vyzkoušeli hraní na automatofonech v Liberci? Ať se rozhodnete jakkoli, vyrazte vybaveni nejen opalovacím krémem a průvodci, ale také znalostmi. S tím vám pomůže náš kvíz.

Deštivé počasí pokračuje, dál hrozí povodně. Výstraha platí až do večera

Deštivé počasí pokračuje. V kombinaci s nadstandardními lednovými teplotami tak hrozí, že se zvednou hladiny řek a dalších vodních toků – nad některými místy nadále visí hrozba povodní. Pokračuje výstraha meteorologů, která předběžně platí pro vybrané kraje až do středečního večera. Hladiny řek se měly v noci z úterý na středu podle meteorologů ale spíše klidnit. Bez povodňového stupně už jsou například na Šumavě, místy přitom byly i na 3. povodňovém stupni.

Na Šumavě stouply hladiny řek o metr za den. Voda zatím žádné větší škody nezpůsobila

Aktualizováno

Vydatný déšť a tání sněhu na horách zvedly hladiny řek na Šumavě. Otava v Sušici a Rejštejně během odpoledne dosáhla třetího povodňového stupně, večer se ale situace začala uklidňovat. Meteorologové ráno varovali, že v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí až dvacetiletá povodeň. Mírně se v úterý rozvodnily také některé řeky v Orlických a Jizerských horách, Krkonoších, v Podkrkonoší a Jeseníkách. Voda zatím žádné větší problémy ani škody nezpůsobila.

Kvůli dešti stoupají hladiny řek. Povodně hrozí na Zlínsku a v Beskydech

Aktualizováno

Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji a v Beskydech. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost platil ve středu ráno na pěti místech na Vsetínsku. Nad jeho spodní hranicí se držela Rožnovská Bečva v Horní Bečvě, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a také říčka Bystřička nad stejnojmennou přehradou. Na Olši v Českém Těšíně na Karvinsku a na Čeladence v Čeladné na Frýdecko-Místecku platí druhý stupeň povodňové aktivity, na dalších místech první.