Řešíme pandemický zákon a ministr si tu hraje karty. Válek schytal kritiku od senátorů

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) přišel do Senátu diskutovat s nespokojenými senátory o pandemickém zákonu. Čekání na projev si ale zkrátil hraním karet na mobilu. Tím popudil část zákonodárců, kteří mu takové chování vyčetli. Válek se hájil slovy, že se chystal na své vystoupení a diskusi sledoval.

„Viděl jsem ‚x‘ ministrů, předsedů vlády a lidí, kteří se zabývali politikou a dělali zákony. A já jsem dneska ke svému zděšení najednou viděl politika, který věští z karet,“ prohlásil při projednávání vládní novely pandemického zákona místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Ještě se Válka ironicky dotázal, zda mu „padlo červené eso“.

Válek na Horníkova slova reagoval slovy, že ho takové osočení mrzí. „Omlouvám se, pokud máte pocit, že nesleduji diskusi,“ uvedl Válek, který se podle svých slov snažil komunikovat on-line s ministerstvem, protože se chystal na konečné vystoupení, a chtěl být připraven na vypořádání připomínek, které v předchozí diskusi zazněly. Dodal, že si velmi dobře pamatuje, co jednotliví senátoři říkali.

Později se ale Válek přímo za hraní karet omluvil. „Opravdu to nevnímám nijak osobně nebo tak, prostě nemám hrát karty. Na druhou stranu, kdybych se na vás otočil, dopadnu jako ve Vesničce střediskové a budu se pak muset otáčet celým tělem, protože se mi zablokuje krční páteř definitivně, tak se za to velmi omlouvám. Opravdu pečlivě sleduji, co říkáte,“ dodal později ministr zdravotnictví.

Neměl jsem to dělat, říká autor fotky Láska

Na sociálních sítích se ovšem začala šířit fotografie, na které právě Válek hraje na mobilu karetní hru. Foto zveřejnil na Twitteru senátor Václav Láska (SEN 21). Ten s ním chtěl podle svých slov diskutovat o hojně propíraném pandemickém zákonu. „Dokonce jsem ho od řečnického pultíku oslovoval. Ptal jsem se. Ale vůbec nereagoval. Jen koukal do mobilu. Myslel jsem, že řeší neodkladné ministerské záležitosti. Ale jak se ukázalo, bylo to jinak,“ napsal na sociální síti Láska.

Tweet později smazal a omluvil se za něj. „Jednal jsem ve zkratu, kdy jsem byl rozčilený z toho, že ministr nereagoval na mé oslovení od pultíku. Nicméně, zveřejňování fotky něčího mobilu není to, jak bych se chtěl jako politik prezentovat,“ napsal posléze Láska na Twitteru. Omluvil se i Horník s tím, že z jeho rozhovoru s ministrem vyplynulo, že si skutečně pamatoval skoro každé slovo.

Bývalý šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek na Twitteru připustil, že hrát si v Parlamentu s mobilem se opravdu nemělo. Kritizoval ovšem spíše Lásku. „Jen podotýkám, že se mi nikdy nestalo, aby mi někdo vyfotil displej mobilu a umístil to na sítě. To neudělal nikdo ani z ANO či KSČM, natož z koalice. Jsou totiž věci, které své cti dbalý chlap neudělá,“ napsal Kalousek.

Senátoři jsou ohledně vládní novely pandemického zákona rozpolceni. Neshodnou se na něm ani ve stranách, které jsou součástí vládnoucí koalice v Poslanecké sněmovně. Zatímco zdravotní výbor Senátu novelu doporučil schválit, když proti hlasovali pouze dva senátoři, ústavně-právní výbor ji jednomyslně odmítl.

Kvůli pandemickému zákonu se navíc již řadu dní organizují protesty pod hlavičkou hnutí Otevřeme Česko –⁠ Chcípl PES. Ten od středy založil stanové městečko poblíž Senátu na Klárově a založil zde petiční místa proti novele.

Tagy: