reklama

Restaurace: Meleme z posledního. Likvidační to pro gastro není, myslí si Havlíček

Podle ministra Havlíčka nebyla druhá vlna pandemie pro restaurace likvidační. Restauratéři ale tvrdí, že je situace úplně opačná. A potřebovali by proplatit alespoň polovinu ušlého zisku. V neděli odpoledne tak část z nich začala projednávat společný postup vyjednávání s vládou.

reklama

Meleme z posledního. Tak většina restauratérů popisuje to, jak se jim po téměř roce pandemie daří. Každý měsíc přicházejí o stovky tisíc a život jim navíc komplikuje to, že vláda jejich provozovny nejspíš opět uzavře.

K tématu

„Pro nás i naše zaměstnance je hrozně náročné ten provoz pořád předělávat. Vždycky musíme všechno vybavení, jako jsou třeba krabice na rozvoz a podobně, uklidit pryč,“ uvedla pro zpravodajství CNN Prima NEWS majitelka restaurace Pivstro Alžběta Vlčková.

Jenomže podle ministra Havlíčka na tom restaurace až tak špatně nejsou. „To poslední uzavření restaurací rozhodně nebylo pro restaurace likvidační. To jsme detailně probírali se zástupci restaurací a hotelů,“ řekl v nedělní Partii ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Já si myslím, že likvidační pro celkové gastro to je. Nějakých 60 až 80 procent peněz nám to určitě sebralo,“ upřesnila majitelka restaurace Stará kotelna Květa Kotková.

K tématu

Havlíček: Německý scénář je neudržitelný

Restaurace podle Havlíčka pomoc sice potřebují, ale třeba německý scénář je podle něj neudržitelný. Tamní restaurace od státu dostávají tři čtvrtiny ušlých tržeb. „Zatím to dostávají. Na druhou stranu Německo je prostě v jiné kondici, než jsme my,“ doplnil Havlíček.

Podoba možných nových kompenzací je zatím nejasná. Podle restaurací na nich přitom záleží jejich existence. „Rozhodně by měly být nastaveny tak, aby nám umožňovaly, až to celé skončí, dál fungovat, což v tuhle chvíli rozhodně nejsou,“ myslí si Vlčková.

O kompenzacích chce s vládou vyjednávat třeba iniciativa Chcípl pes. Ta se na svém dnešním setkání dohodla, že by restaurace měly mít svého zástupce v krizovém štábu. „Chceme vyzvat všechny podnikatele, živnostníky, aby nás vyvěšením české vlajky podpořili a pomohli nám v našem úsilí,“ dodal Jiří Janeček. Kompletní výsledky setkání iniciativa vládě předloží zítra ráno.

Tagy: restaurace Karel Havlíček vládní opatření vláda státní podpora

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama