reklama

Restaurace: Meleme z posledního. Likvidační to pro gastro není, myslí si Havlíček

Podle ministra Havlíčka nebyla druhá vlna pandemie pro restaurace likvidační. Restauratéři ale tvrdí, že je situace úplně opačná. A potřebovali by proplatit alespoň polovinu ušlého zisku. V neděli odpoledne tak část z nich začala projednávat společný postup vyjednávání s vládou.

reklama

Meleme z posledního. Tak většina restauratérů popisuje to, jak se jim po téměř roce pandemie daří. Každý měsíc přicházejí o stovky tisíc a život jim navíc komplikuje to, že vláda jejich provozovny nejspíš opět uzavře.

„Pro nás i naše zaměstnance je hrozně náročné ten provoz pořád předělávat. Vždycky musíme všechno vybavení, jako jsou třeba krabice na rozvoz a podobně, uklidit pryč,“ uvedla pro zpravodajství CNN Prima NEWS majitelka restaurace Pivstro Alžběta Vlčková.

Jenomže podle ministra Havlíčka na tom restaurace až tak špatně nejsou. „To poslední uzavření restaurací rozhodně nebylo pro restaurace likvidační. To jsme detailně probírali se zástupci restaurací a hotelů,“ řekl v nedělní Partii ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Já si myslím, že likvidační pro celkové gastro to je. Nějakých 60 až 80 procent peněz nám to určitě sebralo,“ upřesnila majitelka restaurace Stará kotelna Květa Kotková.

Havlíček: Německý scénář je neudržitelný

Restaurace podle Havlíčka pomoc sice potřebují, ale třeba německý scénář je podle něj neudržitelný. Tamní restaurace od státu dostávají tři čtvrtiny ušlých tržeb. „Zatím to dostávají. Na druhou stranu Německo je prostě v jiné kondici, než jsme my,“ doplnil Havlíček.

Podoba možných nových kompenzací je zatím nejasná. Podle restaurací na nich přitom záleží jejich existence. „Rozhodně by měly být nastaveny tak, aby nám umožňovaly, až to celé skončí, dál fungovat, což v tuhle chvíli rozhodně nejsou,“ myslí si Vlčková.

O kompenzacích chce s vládou vyjednávat třeba iniciativa Chcípl pes. Ta se na svém dnešním setkání dohodla, že by restaurace měly mít svého zástupce v krizovém štábu. „Chceme vyzvat všechny podnikatele, živnostníky, aby nás vyvěšením české vlajky podpořili a pomohli nám v našem úsilí,“ dodal Jiří Janeček. Kompletní výsledky setkání iniciativa vládě předloží zítra ráno.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama