reklama

Restaurace: Meleme z posledního. Likvidační to pro gastro není, myslí si Havlíček

Podle ministra Havlíčka nebyla druhá vlna pandemie pro restaurace likvidační. Restauratéři ale tvrdí, že je situace úplně opačná. A potřebovali by proplatit alespoň polovinu ušlého zisku. V neděli odpoledne tak část z nich začala projednávat společný postup vyjednávání s vládou.

reklama

Meleme z posledního. Tak většina restauratérů popisuje to, jak se jim po téměř roce pandemie daří. Každý měsíc přicházejí o stovky tisíc a život jim navíc komplikuje to, že vláda jejich provozovny nejspíš opět uzavře.

K tématu

„Pro nás i naše zaměstnance je hrozně náročné ten provoz pořád předělávat. Vždycky musíme všechno vybavení, jako jsou třeba krabice na rozvoz a podobně, uklidit pryč,“ uvedla pro zpravodajství CNN Prima NEWS majitelka restaurace Pivstro Alžběta Vlčková.

Jenomže podle ministra Havlíčka na tom restaurace až tak špatně nejsou. „To poslední uzavření restaurací rozhodně nebylo pro restaurace likvidační. To jsme detailně probírali se zástupci restaurací a hotelů,“ řekl v nedělní Partii ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Já si myslím, že likvidační pro celkové gastro to je. Nějakých 60 až 80 procent peněz nám to určitě sebralo,“ upřesnila majitelka restaurace Stará kotelna Květa Kotková.

K tématu

Havlíček: Německý scénář je neudržitelný

Restaurace podle Havlíčka pomoc sice potřebují, ale třeba německý scénář je podle něj neudržitelný. Tamní restaurace od státu dostávají tři čtvrtiny ušlých tržeb. „Zatím to dostávají. Na druhou stranu Německo je prostě v jiné kondici, než jsme my,“ doplnil Havlíček.

Podoba možných nových kompenzací je zatím nejasná. Podle restaurací na nich přitom záleží jejich existence. „Rozhodně by měly být nastaveny tak, aby nám umožňovaly, až to celé skončí, dál fungovat, což v tuhle chvíli rozhodně nejsou,“ myslí si Vlčková.

O kompenzacích chce s vládou vyjednávat třeba iniciativa Chcípl pes. Ta se na svém dnešním setkání dohodla, že by restaurace měly mít svého zástupce v krizovém štábu. „Chceme vyzvat všechny podnikatele, živnostníky, aby nás vyvěšením české vlajky podpořili a pomohli nám v našem úsilí,“ dodal Jiří Janeček. Kompletní výsledky setkání iniciativa vládě předloží zítra ráno.

Tagy: restaurace Karel Havlíček vládní opatření vláda státní podpora

Další hlavní zprávy

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
ON-LINE: Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Kauza Faltýnkův deník: Olomoucký kraj kvůli poznámkám zadá audit správy silnic
reklama
reklama
Nechceme žádnou válku, vzkazuje občanům Babiš. Klidní obavy z konfliktu s Ruskem

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka
Vážná nehoda zastavila provoz na Pražském okruhu. Silničáři ho obnovili po šesti hodinách
Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem
Další články
reklama
reklama