reklama

Revoluce v F1: Bahrajn má variabilní okruh, pojede se nejvíce kol v rekordním čase

Seriál formule 1 má za sebou víkend na belgickém Spa – jedné z nejdelších tratí v celém kalendáři. Na konci roku jsou v souvislosti s pandemickou situací v plánu hned dvě Grand Prix v Bahrajnu. A ta druhá bude opravdu výjimečná. Vůbec poprvé se na okruhu v Perském zálivu využije vnější trať, která je extrémně rychlá. Poprvé od roku 1974 se tak pojede jedno kolo v čase pod 60 vteřin.

reklama

Před 46 lety se „létalo“ tratí pod minutu jen a pouze na francouzském okruhu Dijon. Respektive to dokázal jediný muž, a to legendární Niki Lauda s Ferrari. Tehdy si vyjel pole position a stanovil rekord s časem 58,790 vteřiny.

Od té doby nebylo v silách monopostů ani jejich pilotů, aby čas pod hranici jedné minuty stlačili. Z aktuálních tratí je nejrychlejší rakouský Spielberg, na němž je díky letošnímu roku stanovený rekord na 1:02:939. Tento čas dozajista bude pokořen v prosinci, a to v Bahrajnu. A podle počítačových simulací by se měl s přehledem trumfnout Laudův skoro půl století starý počin.

Nejprve se o posledním listopadovém víkendu pojede klasická verze bahrajnského okruhu Sakhir, která měří 5,4 kilometru. Tato trať byla v plánu koncem března, ale pandemie koronaviru závod odložila na neurčito. Bahrajn se nakonec do programu zařadí už letos, a to v dvojnásobné porci.

Druhý závod přijde hned o týden později – 4. až 6. prosince. To už na jezdce bude v noci za umělého osvětlení číhat neozkoušená a superrychlá trať, která měří pouze 3,54 kilometru. Velká část okruhu je stejná jako pro předchozí Grand Prix, ovšem vrchní polovina trati je v rámci doposud nepoužité modifikace oproti známé variantě značně narovnaná.

Délka trati, která bude mít v F1 premiéru, není nejkratší v celém seriálu – okruh v ikonickém Monaku má 3,33 kilometru. Ovšem je plný ostrých zákrut, ve kterých se piloti mohou jen těžko přiblížit maximální rychlosti. Ve finále tak jedno kolo závodníkům zabere zhruba minutu a čtvrt.

To v novém bahrajnském prostředí, které obnáší především úseky s rovinkami, půjde především o neúprosný souboj rychlosti, při kterém do pozadí ustupují individuální řidičské dovednosti.

Sakhir v tradičním podání má 15 zatáček, v upravené podobě jen 11. Aby závod přesáhl potřebný limit aspoň 305 kilometrů, pojede se na 87 kol, což je v letošní sezoně nejvíce.

Královna motosportu se ke konci roku podle nedávno upraveného itineráře rovněž podívá například do tureckého Istanbulu, kde se naposledy závodilo před devíti lety. Seriál tradičně uzavře Velká cena Abú Zabí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákona zablokovala SPD

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama