Dana Zátopková nechtěla, aby Emila hrál nějaký čičmunda, prozradil režisér Ondříček

Dlouho připravovaný film o Emilu Zátopkovi bude mít v pátek premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Dělat dobový film je nesmírně náročné, premiéra je vždycky velké očekávání, je to nervy drásající, přiznal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS režisér a producent David Ondříček.

Natáčení filmu Zátopek podle Ondříčka nebylo jednoduché, přestože chtěl změnit oproti poslední tvorbě žánr. „Je pro mě mnohem složitější, vracet se do minulosti. Každý záběr vyžaduje úpravy, psychologie postav je naprosto jiná než v dnešní době. Dělat dobový film je nesmírně náročné,“ popsal Ondříček.

Zátopek je dlouho očekávaný nejen diváky, ale i samotnými tvůrci a herci. „Čekali jsme na první den natáčení. Film jsme vyvíjeli dlouhých 14 let. Baví mě dlouhé přípravy, ale tohle už je teda dost. Tenhle film chtěl obrovské přípravy. Točili jsme na stadionech, které potřebovaly filmově zrekonstruovat, byl to maraton,“ vzpomínal režisér.

Zkoušela mě, jestli chci točit pravdivý film, vzpomíná režisér

Nyní ho konečně čeká premiéra, a to v pátek na karlovarském filmovém festivalu. „Ta naše (premiéra) se ještě prodloužila o více než rok kvůli koronaviru. Je to nervy drásající. Cítím se strašně, všechno se motá dohromady, mám toho plnou hlavu, ale těším se, až to lidé uvidí,“ doplnil režisér s tím, že se během premiéry schová někde v sále.

Ondříček však nejprve musel získat svolení k natáčení přímo od Dany Zátopkové. A to podle něj nebylo vůbec snadné. „Hned na první schůzce řekla, že si to nepřeje. Přesvědčil jsem ji zhruba za pět let. Musel jsem si přečíst spoustu věcí v rukopise, zkoušela mě z toho, jestli mám opravdový zájem, a jestli ten film bude pravdivý, na to hodně dbala,“ vzpomínal na setkání s dnes již zesnulou oštěpařkou a ženou Emila Zátopka.

„Byla to zkouška i pro ni. Viděla, jakým způsobem jsem s ní vedl rozhovory. Netlačil jsem ji nikam, kam nechtěla. Viděla, že jsme film dělali poctivě, letěli jsme do Helsinek, vyzpovídali všechny Zátopkovy soupeře,“ popsal Ondříček a dodal, že se jí film líbil.

O dětech ani slovo

O mnohých tématech však s režisérem nebyla ochotná mluvit. „Nechtěla mluvit o tom, proč neměli děti. Viděl jsem, že to bylo velice bolestné téma. Nechtěla se bavit ani o politice, i když tam byla sdílnější. Zátopek v životě osciloval mezi hrdinstvím a selháním. V životě udělali různé chyby a byli za ně potrestáni především po roce 1968,“ upřesnil Ondříček.

Do role Dany Zátopkové obsadil Ondříček svou ženu, herečku Marthu Issovou. „Bylo pro ni důležitější, kdo bude hrát Emila. Říkala, že si neumí představit, aby ho hrál nějaký čičmunda, leda když to bude nějaký atlet. Vysvětlil jsem jí, že to není možné,“ sdělil režisér.

Volba Marthy Issové však prý bývalou atletku potěšila. S herečkou si dokonce padly do oka. „Hrozně rády se viděly. Na 97. narozeninách Dany se prý mírně opily a Dana potom Marthu pasovala oštěpem na svoji nástupkyni. Musela slíbit, že bude vždy propagovat hod oštěpem,“ prozradil Ondříček.

Issová podle něj také musela na roli tvrdě pracovat. „Trénovala rok a půl, a to jak fyzickou stránku, tak i obávaný hod oštěpem,“ popsal režisér. Herečku na výkon připravoval trenér oštěpařky Báry Špotákové Rudolf Černý. Issová potom hodila zhruba 25 metrů. Podle Ondříčka však Daně Zátopkové nezáleželo na tom, kolik herečka hodí, hlavně aby měla správný postoj.

Tagy: