reklama

Dana Zátopková nechtěla, aby Emila hrál nějaký čičmunda, prozradil režisér Ondříček

Dlouho připravovaný film o Emilu Zátopkovi bude mít v pátek premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Dělat dobový film je nesmírně náročné, premiéra je vždycky velké očekávání, je to nervy drásající, přiznal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS režisér a producent David Ondříček.

reklama

Natáčení filmu Zátopek podle Ondříčka nebylo jednoduché, přestože chtěl změnit oproti poslední tvorbě žánr. „Je pro mě mnohem složitější, vracet se do minulosti. Každý záběr vyžaduje úpravy, psychologie postav je naprosto jiná než v dnešní době. Dělat dobový film je nesmírně náročné,“ popsal Ondříček.

Zátopek je dlouho očekávaný nejen diváky, ale i samotnými tvůrci a herci. „Čekali jsme na první den natáčení. Film jsme vyvíjeli dlouhých 14 let. Baví mě dlouhé přípravy, ale tohle už je teda dost. Tenhle film chtěl obrovské přípravy. Točili jsme na stadionech, které potřebovaly filmově zrekonstruovat, byl to maraton,“ vzpomínal režisér.

Zkoušela mě, jestli chci točit pravdivý film, vzpomíná režisér

Nyní ho konečně čeká premiéra, a to v pátek na karlovarském filmovém festivalu. „Ta naše (premiéra) se ještě prodloužila o více než rok kvůli koronaviru. Je to nervy drásající. Cítím se strašně, všechno se motá dohromady, mám toho plnou hlavu, ale těším se, až to lidé uvidí,“ doplnil režisér s tím, že se během premiéry schová někde v sále.

Ondříček však nejprve musel získat svolení k natáčení přímo od Dany Zátopkové. A to podle něj nebylo vůbec snadné. „Hned na první schůzce řekla, že si to nepřeje. Přesvědčil jsem ji zhruba za pět let. Musel jsem si přečíst spoustu věcí v rukopise, zkoušela mě z toho, jestli mám opravdový zájem, a jestli ten film bude pravdivý, na to hodně dbala,“ vzpomínal na setkání s dnes již zesnulou oštěpařkou a ženou Emila Zátopka.

„Byla to zkouška i pro ni. Viděla, jakým způsobem jsem s ní vedl rozhovory. Netlačil jsem ji nikam, kam nechtěla. Viděla, že jsme film dělali poctivě, letěli jsme do Helsinek, vyzpovídali všechny Zátopkovy soupeře,“ popsal Ondříček a dodal, že se jí film líbil.

O dětech ani slovo

O mnohých tématech však s režisérem nebyla ochotná mluvit. „Nechtěla mluvit o tom, proč neměli děti. Viděl jsem, že to bylo velice bolestné téma. Nechtěla se bavit ani o politice, i když tam byla sdílnější. Zátopek v životě osciloval mezi hrdinstvím a selháním. V životě udělali různé chyby a byli za ně potrestáni především po roce 1968,“ upřesnil Ondříček.

Do role Dany Zátopkové obsadil Ondříček svou ženu, herečku Marthu Issovou. „Bylo pro ni důležitější, kdo bude hrát Emila. Říkala, že si neumí představit, aby ho hrál nějaký čičmunda, leda když to bude nějaký atlet. Vysvětlil jsem jí, že to není možné,“ sdělil režisér.

Volba Marthy Issové však prý bývalou atletku potěšila. S herečkou si dokonce padly do oka. „Hrozně rády se viděly. Na 97. narozeninách Dany se prý mírně opily a Dana potom Marthu pasovala oštěpem na svoji nástupkyni. Musela slíbit, že bude vždy propagovat hod oštěpem,“ prozradil Ondříček.

Issová podle něj také musela na roli tvrdě pracovat. „Trénovala rok a půl, a to jak fyzickou stránku, tak i obávaný hod oštěpem,“ popsal režisér. Herečku na výkon připravoval trenér oštěpařky Báry Špotákové Rudolf Černý. Issová potom hodila zhruba 25 metrů. Podle Ondříčka však Daně Zátopkové nezáleželo na tom, kolik herečka hodí, hlavně aby měla správný postoj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama