reklama

Režisérka o Gottovi: Budili jsme se strachem. Karla trápilo, co lidi na film řeknou

Karel Gott si zaslouží, že vznikl snímek o jeho životě, řekla v Novém dni na CNN Prima NEWS režisérka dokumentárního filmu Karel Olga Malířová Špátová. Když dostala od rodiny Gottových nabídku na vytvoření celovečerního filmu, neváhala. Režisérka také prozradila, v čem byl již zesnulý zpěvák při natáčení puntičkář.

reklama

Snímek měl premiéru v pondělí 4. října v pražském Slovanském domě. „Karel byl tak nadšený, že vzniká film o jeho životě. Neuvěřitelně mě těší, že lidé po roce, kdy byli zavřeni doma kvůli covidu, chodí do kin,“ řekla Špátová v Novém dni.

První film o Gottovi natočila režisérka už v roce 2008, tehdy jí bylo 23. „Říkala jsem si, že bych s ním chtěla pracovat ještě jako zralejší filmařka. Pak mě s Ivankou oslovili, že se blíží jeho 80. narozeniny. Byl po nemoci, takže situace byla úplně jiná než poprvé. Jeho slušnost, laskavost a humor, to bylo něco neskutečného,“ vzpomínala Špátová.

Natáčení začalo v roce 2018, Karel Gott zemřel 1. října 2019 ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Na rozloučení v paláci Žofín dorazilo téměř 50 tisíc lidí. „Bylo to jedno z nejtěžších natáčení mého života. Žila jsem se strachem stejně jako jeho rodina. Budili jsme se každou noc se strachem, jestli se mu něco nestalo a jestli budeme moct natáčet,“ popsala režisérka.

O tom, zda nabídku na tvorbu filmu přijme, prý dlouho neuvažovala. „Karel mě vždy učil: ‚Když vám přijde příležitost, čapněte ji a nebojte se toho.‘ Říkala jsem ale, že se nesmíme opakovat a točit stejný film jako před deseti lety,“ podotkla. Chtěla se prý dostat hlouběji do zpěvákovy duše.

Čas byl najedou vzácný a drahý

Na začátku natáčení rozhodně nepočítala s tím, že pro Karla Gotta jde o poslední rok jeho života. „Měsíc po startu jsem se dozvěděla, že je vážně nemocný. Najednou byl čas vzácný a drahý. O to více jsme se do práce pustili,“ dodala Špátová.

Gotta prý enormně zajímalo, jak bude film ve výsledku vypadat. „Karel chtěl vědět, jak budou scény vypadat, aby každá měla vtip a neopakovala se. V tomto byl velice přísný a důkladný, byla to pro mě veliká škola,“ přemítala. V roce 2008 nebyla Gottovou posluchačkou, dalších 10 let ale pozorovala, čím byl výjimečný a proč ho obdivovali lidé napříč generacemi. „Bylo to jeho chování, měl ke všem úctu,“ řekla.

Slavnému zpěvákovi podle režisérky na filmu hodně záleželo. „Ohromně se bál, co na film řeknou lidé. Jestli je bude bavit, zda je vůbec vhodný. Karel byl autentický, ale v tomhle chtěl lidem stále dávat radost a moc se tím svazoval. Ke konci života jsem však cítila, jak strach odkládá a ničeho se nebojí,“ řekla Špátová.

Premiéra byla odložena kvůli covidu

Špátová natočila 30 autorských filmů, za které obdržela ceny na domácích i zahraničních festivalech. Například film Dobře placená procházka ’07, za nějž získala Grand Prix Vojtěcha Jasného. Fenomén Gott (2009) se stal nejsledovanějším televizním filmem roku, film Oko nad Prahou (2010) vyhrál hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě. Natočila dva klipy k písním zpěvačky Anety Langerové, oba získaly cenu Anděl.

Snímek Gott měl předpremiéru ve Slovanském domě 18. září 2020, kdy oficiálně zahájil filmový festival Febiofest. Premiéra byla poté odložena kvůli pandemii koronaviru. V kinech je snímek uváděn od 7. října tohoto roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama